Jak stres wpływa na skórę?
Fizjologicznie stres powinien nas mobilizować do działania. Jednak współczesny świat nie szczędzi nam stresorów w codziennym życiu, nasze ciała coraz więcej go kumulują, napinają się w pod wpływem negatywnych emocji. Stres został określony chorobą stulecia przez Światową Organizację Zdrowia, gdyż przyczynia się do wielu chorób, wpływa on negatywnie na nasz organizm, w tym stan Twojej skóry. Jak stres wpływa i jak "odstresować" skórę dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest stres?
Stres mocno osłabia funkcję ochronną płaszcza hyrdolipidowego, czyli naszej "tarczy" przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi.
Stres to reakcja organizmu na doświadczenia, zdarzenia, które przeważnie mają negatywny charakter. Pod jego wpływem organizm produkuje hormony (np. kortyzol), które wpływają na kondycję naszego organizmu w tym skóry. Kortyzol potocznie nazywany jest hormonem stresu, produkowany jest przez nadnercza i skrótowo jego głównym zadaniem jest zwiększenie poziomu glukozy we krwi, by pobudzić organizm do działania - walcz lub uciekaj. Ze względu na chroniczny stres coraz więcej osób zmaga się z podwyższonym poziomem kortyzolu we krwi, który ma negatywny wpływ na nasz organizm, w tym też na skórę. Wysoki poziom kortyzolu powoduje m.in. rozpad białek, hamuje syntezę kolagenu.
Jak stres wpływa na skórę?
Stres mocno osłabia funkcję ochronną płaszcza hyrdolipidowego, naszej "tarczy" przed negatywnymi czynnikami zewnętrznymi. O tym jak istotna jest bariera naskórkowa przeczytasz tutaj. Stres przyczynia się naszej skórze do:
szarego, ziemistego koloru, braku blasku - co jest wynikiem nieodpowiedniego niedotlenienia skóry
przesuszenia, skóra staje się cienka
utraty jędrności, sprężystości - to za sprawą wysokiego poziomu kortyzolu, który przyczynia się do rozpadu białek
stres może nasilać wypadanie włosów
stres nasila objawy trądziku. Kortyzol stymuluje gruczoły łojowe do produkcji sebum, kiedy połączysz to ze zwolnionym rogowaceniem naskórka, zmiany skórne murowane
stres nasila AZS, egzemy - przyczynia się do zwiększenia stanu zapalnego, zmienia nasz mikrobiom
stres przyczynia się do utleniania naszych komórek, powstawania wolnych rodników
zmarszczek mimicznych. Pod wpływem emocji napinamy nasze ciało, w tym mimika twarzy nie pozostaje obojętna. Nie jest tajemnicą, że jeśli nie chcesz lwiej zmarszczki to unikaj marszczenia brwi.
Wysoki poziom kortyzolu powoduje rozpad białek, hamuje syntezę kolagenu.
Jak chronić skórę przed stresem?
Nie ma możliwości aby całkowicie uniknąć stresu. Każdy ma swoje remedium na walkę z nim i celem powinno być zniwelowanie jego objawów na nasz organizm. Nasz organizm to piękne naczynia połączone, gdy jedno z nich zaczyna przeciekać to skutki widoczne są zaraz w kolejnym. Stres bardzo mocno wpływa na nasz organizm, wpływa na jakość życia, snu co odbija się również na wyglądzie skóry. Kiedy masz bardziej stresujący okres w życiu postaw wtedy w pielęgnacji na:
delikatne oczyszczanie. Bariera naskórkowa już i tak jest wtedy nadszarpnięta, wybieraj delikatne produkty, o właściwościach nawilżających. Oleożel od Moliv czy pianka z CICĄ to może być dobre rozwiązanie
wybieraj produkty z antyoksydantami by zredukować negatywne skutki wolnych rodników. Więcej o antyoksydantach w kosmetykach przeczytaj tutaj
nawilżaj skórę, w tym pij odpowiednią ilość wody. Naszymi ulubieńcami do nawilżania jest Nudmuses
wzmocnienie bariery naskórkowej. Wybieraj produkty z ceramidami, skwalanem, kwasami tłuszczowymi
adaptogeny, których zadaniem jest wzmocnienie naszego organizmu, a do tego bogate są one we flawonoidy, saponiny, polifenole, garbniki. Które mają działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne.
ruch. Podczas ruchu wydziela się hormon szczęścia - dopamina i osłabiamy reakcję stresową na organizm.
Nie unikniemy stresu, ale możemy opracować odpowiedni plan działania jak sobie z nim radzić i maksymalnie zniwelować jego negatywne skutki na nasz organizm.
Comments