top of page

Ceramidy co warto o nich wiedzieć?

Jest to grupa surowców, która od dłuższego czasu jest w kręgu zainteresowań marketingowców i kosmetologów. Z tego artykułu dowiesz się dlaczego.Ceramidy co to jest?


Naturalnie występują w naskórku, wypełniając przestrzeń międzykomórkową tzw cement. W którym poza ceramidami znajduje się cholesterol oraz różne kwasy tłuszczowe. Ceramidy chemicznie należą do sfingolipidów i tworzą naturalną barierę ochronną skóry (więcej o barierze naskórkowej przeczytasz tutaj). Razem z korneocytami (martwe komórki skóry zewnętrznej warstwy naskórka) tworzą nieprzepuszczalną powłokę dla wody.


Ceramidy wykorzystywane są w kosmetykach odżywczych i regeneracyjnych.

Jakie funkcje ceramidy pełnią w skórze?
 • utrzymanie odpowiedniej wilgoci w skórze

 • ochrona przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi

 • utrzymanie homeostazy skóry

Głównie to dzięki nim nasza skóra jest nawilżona, elastyczna i miękka w dotyku. Nie tylko starzenie skóry przyczynia się do obniżonej zawartości ceramidów w naszej skórze, ale również:

 • choroby skóry, które zaburzają funkcjonowanie bariery naskórkowej, np. atopowe zapalenie skóry

 • nadmierna ekspozycja na słońce

 • zanieczyszczenie środowiska

 • zła pielęgnacja; nadmierne stosowanie kwasów, substancji keratolitycznych, zbyt mocne peeling mechaniczne

Jak zauważyć obniżony poziom ceramidów w skórze:
 • odwodnienie i przesuszenie

 • szybsze starzenie się skóry

 • utrata elastyczności


Ceramidy w pielęgnacji


Ceramidy wykorzystywane są w kosmetykach odżywczych i regeneracyjnych. Skutecznie hamują nadmierną utratę wody z naskórka poprzez odbudowywanie naturalnej bariery. Znajdziemy je w produktach do pielęgnacji twarzy, szyi, okolic oczu, praktycznie do pielęgnacji każdej części ciała, w produktach spłukiwanych ( mleczka do oczyszczania, żele pod prysznic) czy pozostających na ciele (serum, kremy, balsamy). Są to surowce idealne do skóry: suchej, wrażliwej/nadwrażliwej, skłonnościami do łuszczenia, podrażnionej.Jak rozpoznać, że są w składzie?

W INCI szukaj: Ceramide i dodatkowe 2 litery, które mówią o rodzaju ceramidu jak np Ceramide NP (czyli ceramid trzeci), Ceramide AP (ceramid szósty), Ceramide EOP (ceramid pierwszy). Dotychczas w naszej skórze zidentyfikowano 9 ceramidów.

ceramidy
drobne kreski to ceramidy

Ceramidy z czym nie łączyć?


Głównym celem dostarczania skórze ceramidów jest ich uzupełnienie aby nasza skóra nie była przesuszona. Często można je znaleźć w połączeniu z surowcami, które również będą wspomagały działanie naszej bariery naskórkowej jak skwalan, probiotyki (więcej o tych surowcach przeczytasz w topowych składnikach), ale również działające nawilżająco jak m.in kwas hialuronowy. Logika nakazuje aby ceramidów nie łączyć z substancjami złuszczającymi jak enzymy (papaina, bromelaina), kwas salicylowy gdyż znacząco zmniejszymy działanie ceramidów.


Nie ma kombinacji surowców, która mogłaby spowodować mieszankę wybuchową dla naszej skóry. Ceramidy naturalnie występują w naszej skórze i nie ma żadnych przeciwwskazań do ich stosowania.


Comments


Commenting has been turned off.
IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
bottom of page