top of page

TEWL - najważniejszy parametr skóry.

TEWL. Czy spotkaliście się już kiedyś z tym skrótem? Jeśli nie, to zachęcamy do przeczytania tego artykułu, bo jest to jeden z najważniejszych parametrów skóry. Jeśli już coś wiecie na temat TEWL, to warto sprawdzić czy dobrze rozumiecie zachodzące procesy i jak je wykorzystać w praktyce. Zainteresowani? W takim razie zaczynamy!

 TEWL transepidermalna ucieczka wody


TEWL – czyli co?


Skrót TEWL pochodzi z angielskiego TransEpidermal Water Loss, czyli transepidermalna utrata wody. Brzmi skomplikowanie, a samo słowo „utrata” nie kojarzy nam się zbyt pozytywnie. Zapewniamy jednak, że nie ma się czego obawiać. Jest to naturalny proces zachodzący w naszym organizmie określający ilość wody, która została utracona przez naskórek w jednostce czasu, w wyniku procesu parowania. Szacuje się, że zdrowy człowiek w ciągu doby traci około 300-400 ml wody. Sam TEWL to proces, który nie ma negatywnego wpływu na nasze zdrowie czy stan skóry. Sprawa zaczyna się jednak komplikować kiedy możemy mówić o NADMIERNEJ utracie wody, co sugeruje nam, że mamy do czynienia z jakimiś zaburzeniami w obrębie naszego naskórka.


Problem stanowi nadmierny TEWL, a nie proces sam w sobie.

Czemu TEWL jest tak ważny?


TEWL możemy bezpośrednio połączyć z poziomem nawilżenia naszej skóry. Jak wiemy, jest to podstawowy parametr skóry i jeśli nie zadbamy o odpowiednią ilość wody w naskórku to wszystkie inne procesy nie będą działać prawidłowo. Dodatkowo wzmożona transepidermalna utrata wody nie powstaje sam z siebie, ale jest wynikiem na przykład zaburzeń w funkcjonowaniu bariery naskórkowej, kolejnego kluczowego aspektu dla utrzymania zdrowej skóry. Więcej o barierze przeczytacie w naszym wcześniejszym artykule - …… . Dlatego tak ważne jest, aby dobrze zrozumieć ten proces i kiedy możemy przypuszczać, że dochodzi u nas do nadmiernej utraty wody.


Kiedy mamy do czynienia z nadmiernym TEWL?


Jeśli nie występują żadne zaburzenia skórne, to kolokwialnie ten stan możemy nazwać „skóra jak pupcia niemowlęcia”, czyli dobrze nawilżona, gładka, miękka w dotyku, niepodrażniona. Jest to niejako wyznacznik do którego wszyscy dążymy poprzez pielęgnację. Wszystko co jest odchyleniem od tego stanu świadczy o różnego rodzaju zaburzeniach, między innymi TEWL.


Nadmierna transepidermalna ucieczka wody objawia się typowymi cechami odwodnienia:

- nadmierna suchość - czasem nawet pomimo intensywnie nawilżające pielęgnacji

- większa ilość zmarszczek – mówimy wtedy o tzw. „zmarszczkach z odwodnienia”

- szorstkość naskórka

- nadmierne łuszczenie się w postaci znienawidzonych przez wszystkich „skórek”

- większa podatność na podrażenienia

- towarzyszące uczucie „ściąnięcia” skóry


Skóra zaczyna wykazywać wszystkie charakterystyczne cechy dla cery odwonionej.

 


Transepidermalna ucieczka wody w naskórku.
Prawidłowy TEWL. Niewielkie parowanie wody, która pozostaje w naskórku.

Transepidermalna ucieczka wody w naskórku.
Nadmierny TEWL, woda ucieka z naskórka.


Czym może być spowodowana nadmierna transepidermalna ucieczka wodny?

 

Pamiętajmy, że nadmierny TEWL może być stanem przejściowym i jeśli wdrożymy odpowiednie rozwiązania, poziom nawilżenia wróci do normy. Nieco inaczej może to wyglądać, gdy nadmierna ucieczka wody to efekt bardziej złożonych procesów zachodzących ze względu na choroby takie jak AZS czy łuszczyca. Jednak i w tych przypadkach możemy zmniejszyć TEWL.


Do czynników zwiększających TEWL należą:

- zaburzenia bariery naskórkowej, często wynikające z nieprawidłowej pielęgnacji – zbyt intensywne złuszczanie czy stosowanie zbyt agresywnych składników aktywnych wywołujących u nas podrażnienia

- zimowy okres grzewczy – ogrzewanie sprawia, że wilgotność powietrza spada przez co zwiększa się parowanie, a wraz nim TEWL

- klimatyzacja – z kolei latem, gdy nadużywamy klimatyzacji zachodzi dokładnie ten sam proces zmniejszenia wilgotności powietrza

- niska temperatura – zimą często pijemy mniej wody, a więcej ciepłych napojów, które tak naprawdę nas odwadniają, do tego przy niskich temperaturach zmniejszone jest wydzielanie sebum, które dodatkowo chroni przed parowaniem

- nadmierne stosowanie środków powierzchniowo czynnych – bardzo dobrze pełnią swoją funkcję oczyszczająca, ale niekiedy aż za bardzo wymywają nasze sebum i przyczyniają się do ucieczki wody

- kuracje przeciwtrądzikowe – często podczas terapii dochodzi do nadmiernego przesuszenia skóry, dlatego tak ważne jest, aby dbać o nawilżenie nawet w przypadku skóry tłustych

- choroby jak AZS czy łuszczyca

 


TEWL nawilżenie skóry

Jak zadbać o skórę przy nadmiernym TEWL?


Przy nadmiernym TEWL przede wszystkim najlepiej najpierw jest znaleźć jego przyczynę. Sprawdzić jak wygląda nasze otoczenie i wilgotność powietrza, zwrócić uwagę na aktualną porę roku oraz zastanowić się czy nie jest to wynik niedawnej pielęgnacji. Następnie najlepiej wyeliminować niekorzystne dla nas czynniki i zastosować naprawcze procesy.

Punktem pierwszym będzie wprowadzenie do pielęgnacji kosmetyków zawierających emolienty tłuste. Jak sama nazwa wskazuje są one na bazie tłuszczy, często roślinnych i uszczelniają barierę hydrolipidową. Dodatkowo tworzą na powierzchni film okluzyjny, który działa jak pewnego rodzaju plaster na nasz rozszczelniony naskórek i stanowi fizyczną barierę zapobiegająca ucieczce wody.


Pamiętaj nie stosuj okluzji ciągłej zbyt długo! Spowoduje ona zatrzymanie wody, jednak jednocześnie da sygnał skórze, że poziom nawilżenia jest wystarczający, co wywoła zmniejszenie produkcji naturalnych czynników nawilżających i ponownie doprowadzi do odwodnienia.

Warto, aby kosmetyki oprócz emolientów tworzących film zawierały takie surowce jak na przykład ceramidy, przyśpieszające regenerację czy składniki NMF utrzymujące wodę w naskórku.


Przy odwonionej skórze unikaj intensywnego oczyszczania, pocierania ręcznikiem, nadmiernego złuszczania oraz stosowania składników takich jak retinol, które mogą dodatkowo podrażnić.


Pamiętaj odpowiednie nawilżenie jest podstawą zdrowej skóry!

Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page