top of page

Oczyszczanie skóry. Jak robić to skutecznie? Jakich błędów nie popełniać?

Oczyszczenie skóry to podstawowy i NAJWAŻNIEJSZY zabieg w każdej prawidłowej pielęgnacji. Zdecydowana większość z nas myje twarz przynajmniej raz dziennie. Czy robimy to jednak skutecznie i dobieramy odpowiednie preparaty? Jeśli macie wątpliwości, postaramy się odpowiedzieć na kilka pytań w tym temacie:Oczyszczanie skóry jednoetapowe dwuetapowe

Czemu oczyszczanie jest tak istotne?


Zdecydowanie oczyszczanie skóry to podstawa każdej pielęgnacji, bez względu na to jaki macie typ cery oraz ile macie lat. Dlaczego? W ciągu dnia na powierzchni skóry samoczynnie osadzają się zanieczyszczenia i toksyny z powietrza. Przez tendencję do notorycznego dotykania twarzy rękoma, sami przenosimy dodatkowe bakterie, wirusy i brud z powierzchni, z którymi wcześniej mieliśmy kontakt. Skóra sama produkuje też pot i sebum, które gromadzą się na powierzchni wraz z resztkami złuszczającego się naskórka. Jeśli przykryjemy to wszystko jeszcze warstwą makijażu i pozostawimy na skórze, zatkane pory, stany zapalne, nadmierna wiotkość gwarantowane... Należy też pamiętać, że jeśli powierzchnię skóry mamy przykrytą już warstwą sebum, potu i zanieczyszczeń, jakkolwiek cudowny krem nie nałożymy na wierzch, nie przeniknie on w głąb skóry i najzwyczajniej nie zadziała, tak jakbyśmy tego chcieli.


Jak często powinniśmy myć skórę twarzy?


Oczyszczenie skóry 2 razy dziennie to absolutne minimum. Na wieczór po całym dniu powinniśmy dokładnie zmyć z twarzy makijaż, pot oraz wszelkie zanieczyszczenia. Kto, chociaż raz poszedł spać w makijażu, ten wie czym to się kończy o poranku. Wysuszona, matowa skóra, zaskórniki i początki stanów zapalnych to efekty braku oczyszczenia skóry.

Skórę twarzy powinniśmy oczyszczać minimum 2 razy dziennie, rano i wieczorem.

Musimy pamiętać, że również codziennie rano powinniśmy przemywać twarz. Czemu poranne oczyszczanie jest tak istotne, skoro i tak robiliśmy je zaraz przed położeniem się spać? Bo kiedy my sobie smacznie śpimy, nasza skóra dalej pracuje. Wytwarza sebum, pot, a naskórek samoczynnie się złuszcza. Najczęściej na noc stosujemy też "cięższe" preparaty, które nie zawsze w pełni się wchłaniają. Do tego na naszych poduszkach osadza się kurz oraz inne zanieczyszczenia. Do zdrowego wyglądu skóry przyczynia się również systematyczne i dosyć częste zmienianie pościeli. To wszystko sprawia, że o poranku przed nałożeniem kremu i makijażu powinniśmy oczyścić skórę.

Twarz warto również w miarę możliwości przemywać w ciągu dnia. Szczególnie po wzmożonym wysiłku fizycznym, któremu towarzyszy nadmierna produkcja potu. Czy po opalaniu lub kiedy jesteśmy w miejscach o wzmożonej ilości kurzu czy zanieczyszczeń.


Mycie twarzy jednoetapowe dwuetapowe


Oczyszczenie jednoetapowe czy dwuetapowe? Jakie schemat przyjąć?


Metoda dwuetapowego oczyszczania skóry przyszła do nas wraz z trendami azjatyckimi. Dominuje tam słuszne przekonanie, że skórę należy oczyszczać dokładnie i dogłębnie. Dla uzyskania satysfakcjonujących efektów nie zawsze wystarczy jeden preparat, dlatego zaczęto mówić o dwuetapowym oczyszczaniu. Etap pierwszy polega na rozpuszczeniu makijażu, kremów z filtrami UV, zanieczyszczeń i wszystkiego co pojawiło się na naszej skórze, a nie powinno już na niej zalegać. Przyjmuje się, że w tym etapie należy wykorzystywać produkty bardziej tłuszczowe takie jak olejki czy balsamy, jednak można wykorzystać również płyn micelarny. Po wstępnym rozpuszczeniu i oczyszczeniu, możemy przejść do drugiego etapu - zmywania preparatami na bazie wody. W tym etapie, rozpuszczone wcześniej zanieczyszczenia domywamy produktami typu żel czy pianka. Taki schemat pozwoli nam na dokładne oczyszczenie skóry twarzy.

Dwuetapowe oczyszczanie składa się z pierwszego etapu - dogłębnego demakijażu, często z wykorzystaniem produktów tłuszczowych, jak olejki czy balsamy i drugiego etapu - mycia preparatami na bazie wody, jak żele czy pianki.

Dwuetapowe oczyszczanie jest szczególnie polecane przy codziennym stosowaniu makijażu i zalecane podczas wieczornej rutyny. Czy skóry trądzikowe powinny się obawiać produktów tłuszczowych przy oczyszczaniu? Niekoniecznie. Tłuszcz rozpuszcza tłuszcz, w tym też sebum. Tym sposobem łatwo pozbędziesz się jego nadmiaru, a stosując wieloetapowe oczyszczanie, pozostałości preparatów tłuszczowych zmyjesz pianką czy żelem. Z tego samego powodu skóry suche powinny ostrożnie podchodzić do stosowania czystych olejków, które mogą wymywać lipofilowe, czyli "tłuszczolubne" składniki bariery naskórkowej.


Jednoetapowe oczyszczanie bazuje na jednym produkcie. Jeśli ten typ oczyszczania stosujecie tylko rano to pamiętajcie, że ten sam preparat może wchodzić w skład Waszego wieczornego, wieloetapowego rytuału. Jaki produkt wybrać? To zależy tylko i wyłącznie od Waszej cery. Dla skór suchych sprawdzą się mleczka, balsamy, lekkie emulsje. Dla cery mieszanej trądzikowej mogą być to pianki i żele. Jednoetapowe oczyszczanie sprawdza się jeśli nie stosujecie makijażu lub jako poranny sposób na odświeżenie skóry.

Jednoetapowe oczyszczanie bazuje tylko na jednym produkcie. Często stosowane jest jako poranny element pielęgnacji.

Jeśli szukacie płynu micelarnego zajrzyjcie do naszych wcześniejszych recenzji:


W kategorii "nowości produktowe" możecie znaleźć również:


Tonik do twarzy, oczyszczanie skóry

Co z tonikiem?


Powiedzmy to sobie raz i na zawsze. TONIK NIE SŁUŻY DO OCZYSZCZANIA TWARZY! Toniki powstały historycznie w czasach, kiedy do oczyszczania twarzy używano głównie mydła. Preparaty tego typu posiadają dość wysokie zasadowe pH. Natomiast nasza skóra posiada pH lekko kwaśne. Tonik miał i dalej ma za zadanie tonizować, czyli przywracać skórze właściwe pH.

Tonik nie służy do oczyszczania twarzy.

Nie stosujemy tego typu preparatów jako element oczyszczania, Nie trzemy skóry wacikiem nasączonym tonikiem, żeby zmyć resztki makijażu. Stosujemy go jako "wisienka na torcie" już po zakończonym etapie oczyszczania. Toniki, przywracają pH i dostarczają dodatkowych substancji aktywnych. Polecamy Wam na przykład tonik mikrobiomowy od Bandi, jego recenzję znajdziecie tutaj.


Błędy w oczyszczaniu twarzy

Jakie błędy najczęściej popełniamy przy oczyszczaniu?


Za mocne oczyszczenie.

Pamiętajcie skórę oczyszczamy, a nie zdzieramy. Do pozbycia się wierzchniej warstwy naskórka służą peelingi, co stanowi oddzielny etap pielęgnacji. Jeśli chcecie dowiedzieć się o nich więcej, zapraszamy tutaj - Rodzaje peelingów. Podczas oczyszczania nie pocierajmy za mocno, szczególnie przy skórach wrażliwych, aby nie naruszyć bariery naskórkowej. Nie używajmy codziennie preparatów zawierających mocne kwasy.


Niedokładne oczyszczanie.

Pamiętajmy, że w pielęgnacji powinniśmy dbać tak samo o twarz, jak i o szyję i dekolt. Zmywajmy dokładnie zanieczyszczenia, również w okolicach uszu czy granicy z włosami. Nie pozostawiajmy resztek makijażu. Tutaj najlepiej sprawdzi się oczyszczanie dwuetapowe.


Stosowanie płynu micelarnego jako jedynego preparatu do oczyszczania.

Płyn micelarny sprawdzi się jako pierwszy etap oczyszczania i dobrze zmywa makijaż. Jednak w jego skład wchodzą przede wszystkim surfaktanty, których jeśli nie zmyjemy pozostaną na powierzchni skóry. Zmywanie makijażu jedynie płynem micelarnym, często jest również nie wystarczające dla efektywnego zmycia wszystkich zanieczyszczeń.


Stosowanie toniku do oczyszczania.

Tak, jak wspominałyśmy wcześniej, tonik nie służy do oczyszczania. Produkty tego typu powinniśmy stosować PO dokładnym zmyciu skóry. Nie docierajmy resztek makijażu tonikiem poprzez pocieranie wacikiem.


Niewłaściwe zmywanie okolic oczu.

Skóra wokół oczu jest bardzo delikatna i wymaga specjalnego traktowania, więcej na ten temat dowiecie się z artykułu - Jak dbać o skórę wokół oczu? Podczas oczyszczania, nie pocierajmy tej okolicy za mocno. Przyłóżmy płatek kosmetyczny i odczekajmy chwilę, aby nasączony nim kosmetyk mógł rozpuścić tusz do rzęs i inne zanieczyszczenia. Następnie delikatnie zetrzyjmy resztki makijażu.


Dobranie niewłaściwego kosmetyku.

Pamiętajcie, że efekt ściągnięcia skóry, podrażnienia, zaczerwienienia to nie są objawy właściwego oczyszczania. Należy dobrać tak preparaty, żeby skóra była świeża, orzeźwiona, ale bez efektu przesuszenia. Do wyboru obecnie mamy, olejki, balsamy, pianki, żele, więc każdy znajdzie coś dla siebie.
Yorumlar


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page