Jak dbać o skórę wokół oczu?
Nie ma co ukrywać, że największą wagę w pielęgnacji przykładamy do twarzy i jakości naszej cery, a po macoszemu traktujemy skórę oczu i szyi. A to właśnie w tych miejscach widać pierwsze oznaki starzenia. Czy skórę wokół oczu powinniśmy traktować innymi kosmetykami? Jeśli tak, to na co zwracać uwagę?
Jak zbudowana jest skóra wokół oczu?
Skóra pod oczami to najcieńszy i najdelikatniejszy obszar na naszej twarzy. Poza wizualnym aspektem pełni mega ważną funkcję - ochrania naszą gałkę oczną. Jej grubość to ok 0,5mm, gdzie w innych partiach grubość naszej skóry to 4mm! Do tego wszystkiego posiada mało gruczołów łojowych (gruczoły potowe w ogóle nie występują w skórze wokół oczu), naczynia krwionośne umiejscowione są bardzo luźno, a limfa niezbyt chętnie poddaje się przemieszaniu (fachowo mówiąc, w tym obszarze jest słabe krążenie limfy i krwi).
Najczęstsze mankamenty w okolicy oka z jakimi się borykamy to:
Cienie pod oczami - to głównie efekt prześwitujących naczyń krwionośnych, jak wiadomo skóra pod oczami jest cienka i bardzo delikatna. Mogą się pojawiać w wyniku zmęczenia czy braku snu, przy chorobach, ale bardzo często są naszą „urodą” gdyż mamy bardzo cienką skórę pod oczami.
Opuchnięte oczy - przyczyną głównie są zastoje limfy (tak jak wcześniej wspominałyśmy niezbyt chętnie chce ona się przemieszczać u nas w tym obszarze). Jeśli do tego dorzucimy przemęczenie, brak snu, alkohol czy spożywanie większej ilości soli (która przyczynia się do zatrzymania wody w organizmie) i wiek to efekt opuchniętych oczu jest murowany.
Zmarszczki, utrata jędrności - wiek, ale również sama budowa skóry wokół oczu nam nie pomaga. Niewielka ilość gruczołów łojowych przyczynia się do przesuszania skóry w tej okolicy, a jak wiadomo sucha skóra szybciej zaczyna tracić jędrność. Zmarszczki w okolicy oka pojawiają się również w wyniku naszej mimiki, ale broń boże z tego powodu z niej nie rezygnujcie czy ze stylu życia.
Jak pielęgnować skórę wokół oczu
Musimy pamiętać, że skóra pod oczami jest bardzo delikatna, cienka i wrażliwa. Unikamy takich błędów jak: tarcie oka, szczególnie podczas mycia i demakijażu. Jeśli makijaż zmywamy płatkami kosmetycznymi przyłóżmy je do oczu i przytrzymajmy przez chwilę. Bardzo dobrze z usuwaniem makijażu radzi sobie płyn micelarny Authentic Niacynamid od Tołpy. Podczas zmywania delikatnie masujmy w okolicach oka, świetnie się nadaje do tego masełko emoliencyjne od Bandi (pełna recenzja tutaj) Podczas aplikacji kremu nie rozciągajmy skóry, a delikatnie go wklepujmy, przy okazji możemy wykonać masaż. Do tego wszystkiego pamiętajmy o odpowiedniej ilości snu, piciu wody (zapobiega powstawaniu obrzęków i sprzyja nawilżeniu skóry) i oczywiście ochronie przeciwsłonecznej nie tylko w postaci kremów, ale również okularów przeciwsłonecznych.
Jakich surowców poszukiwać w produktach pod oczy
Na rynku jest ogromna ilość produktów pod oczy. Znajdziemy różne formy aplikacji od: kremów, maseczek, płatków pod oczy, serum. Każdy znajdzie coś dla siebie. Jeśli nie borykamy się jeszcze z pierwszymi zmarszczkami to przy pielęgnacji oczu skupmy się przed wszystkim na delikatnym demakijażu i odpowiednim nawilżeniu! Skóra nawilżona jest elastyczna, mniej podatna na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych. Surowce nawilżające i uelastyczniające to:
Kwas hialuronowy
Pantenol
Alantoina
masła i oleje
Natomiast jeśli Twoja skóra jest już dojrzalsza lub borykasz się z opuchniętymi oczami, cieniami to szukaj odpowiednio.
Przy cieniach pod oczami szukaj kremów z takimi surowcami jak:
Kofeina - ponieważ pobudza krążenie (np. krem od Miya)
Witamina C - dlatego, że wzmacnia i rozjaśnia skórę
Zielona herbata - stymuluje mikrokrążenie (np. krem pod oczy od Make me Bio)
Świetlik lekarski
Kasztanowiec zwyczajny
Arnika górska
Do tego wszelkiego rodzaju masaże, rollery, które przyczynią się do pobudzenia krążenia. Wybór tych produktów jest bardzo szeroki, każdy znajdzie coś dla siebie. Ostatnio popularnością cieszą się produkty, rollery, które chłodzimy w lodówce przed aplikacja, efekt jest natychmiastowy.
Przy opuchliźnie szukaj kremów z takimi surowcami jak:
Babka lancetowata
Świetlik
Do tego wszelkiego rodzaju masaże, rollery, które przyczynią się do pobudzenia limfy i jej przemieszczenia. Obecnie na rynku jest bardzo szeroki wybór tych produktów, znajdziemy również kremy, sera, które zamknięte są w opakowanie z rollerem. Ostatnio popularnością cieszą się produkty, rollery, które chłodzimy w lodówce przed aplikacja np. Efekt jest natychmiastowy.
UWAGA: Wykonując masaże twarzy pamiętajmy, aby nie wykonywać je na suchej twarzy. Użyjmy jakiegoś serum lub oleju np. olej konopny od CUDO czy skwalan od Ministerstwa Dobrego Mydła. Dzięki temu podczas masażu będzie odpowiedni poślizg, nie będziemy ciągnąć naszej skóry. Nie dotyczy to rollerów z igiełkami!
Surowce przeciwzmarszczkowe:
Peptydy
Kwas hialuronowy
Retinol (w niskim stężeniu)
Adaptogeny (np. krem od Tołpy, o którym pisałyśmy tutaj)
masaż Kobido czy joga twarzy. Nasza twarz to nie tylko skóra i naczynia krwionośne, ale również szereg mięśni, które pracują 24h. Dbamy o dobrą kondycję naszego ciała, ale jakoś kompletnie zapominamy aby dbać o kondycję naszych mięśni twarzy. A to one odpowiadają za nasz owal, uniesione czy opadnięte powieki. Jogę twarzy polecamy spróbować z Martą Kucińską.
Oczy i skóra wokół nich to delikatny twór, dbajmy o nie jak o najważniejszych członków rodziny, aby pozostały z nami jak najdłużej w najlepszej kondycji. Pamiętajmy aby skórę traktować delikatnie i nawilżać, a już będzie dobrze. Oczy chrońmy i odpowiednio ćwiczmy (np. trening oczu qigong) aby nasz cyfrowy świat nie sprawił, że nagle wszyscy w wieku 4 lat będziemy nosić okulary....
Comentários