top of page

Bakuchiol - alternatywa dla retinolu


W ostatnich miesiącach spoglądając na półki sklepowe i szukając nowości kosmetycznych, głównie w oczy rzucały nam się opakowania w fioletowej szacie. Sprawcą tego zamieszania jest bakuchiol, zdecydowany król ostatnich trendów surowcowych!


Skąd roślinny retinol?

Roślina Babći (Babchi) od lat stosowana była w ajurwedyjskiej medycynie jako środek wspomagający leczenie chorób skóry, jak np. podrażnienia, egzema.Bakuchiol w kosmetyce

Fioletowa szata graficzna wynika z koloru kwiatostanu BabćiPoddając ekstrakcji ditlenkiem węgla, w stanie nadkrytycznym liście i nasiona tej rośliny otrzymujemy bakuchiol. Często określany jest jako bio retinol, jednak trzeba wyraźnie zaznaczyć, iż nie jest on formą witaminy A. Chemicznie to meroterpen, witamina A to retinoid, jednak badania kliniczne wykazały, że bakuchiol jest funkcjonalnym analogiem dla retinolu, stąd popularnie określany jest roślinnym retinolem.


Działanie bakuchiolu

Podobnie jak on lekko złuszcza i normalizuje. Zniszczona i zrogowaciała warstwa naskórka zostaje usunięta, a w efekcie zmarszczki ulegają spłyceniu. Ogranicza syntezę melaniny, dzięki czemu zmniejsza widoczność przebarwień i zapobiega powstawaniu nowych. Zbadano również, iż wykazuje działanie przeciwbakteryjne i może być stosowany do cery z niedoskonałościami. Jego dużym atutem względem witaminy A jest brak działania fotouczulającego (może być stosowany w kosmetykach na dzień) oraz jest stabilny pod wpływem działania UV. Nie daje efektów ubocznych takich jak zaczerwienie, suchość, podrażnienie skóry, z którymi dość często mogliśmy mieć styczność na początku kuracji retinolem.

Na popularność tego surowca wpływa również jego roślinne pochodzenie, idealnie wpasowuje się w vegan, eco, zielone trendy.


Czy bakuchiol rzeczywiście nie podrażnia?


Bakuchiol w produktach kosmetycznych uchodzi za niealergizujący składnik, badania pokazują, że jest lepiej tolerowany przez skórę niż retinol. Jednak na dzień dzisiejszy nie ma za wiele prac, które dokumentowałyby, działanie alergizujące bakuchiolu. Na obecną chwilę mamy takich prac dwie:

  • z 2019 roku, opisująca przypadek kobiety, która zaobserwowała zmiany skórne oraz skarżyła się na swędzenie na powiekach oraz w okolicy ust i szyi. Szczegółowe testy wykazały, że alergenem jest bakuchiol w stosowanym kosmetyku

  • zmiany skórne na powiekach po stosowaniu przeciwzmarszczkowego kremu do oczu z bakuchiolem (23-latka). W tym przypadku badania również wykazały, że czynnikiem uczulającym był bakuchiol, który znajdował się w kremie. Autorzy badań wykonywali je również na grupie kontrolnej (10 osób) u których nie zaobserwowano żadnych zmian skórnych.

Aktualnie niewiele wiadomo jakim przemianom bakuchiol może ulegać w produktach kosmetycznych i jaki to będzie miało wpływ na naszą skórę. Na Uniwersytecie Łódzkim na Wydziale Chemii ruszył projekt, którego celem jest zbadanie jak bakuchiol wpływa na naszą skórę w dostępnych produktach kosmetycznych. Badania będą głównie skupiały się na metodzie chromatograficznej HPLC, z pewnością będziemy śledzić ich wyniki.

Bakuchiol staje się coraz bardziej popularny nie tylko w specjalistycznych kuracjach typu anti-age, kosmetykach dla kobiet w ciąży, ale również w bardziej pospolitych produktach, jak kremy do rąk, maski do twarzy, kremy nawilżające i wiele innych. Wyraźnie trzeba podkreślić, iż bakuchiol nie da tak silnych efektów jak retinol ( o którym pisałyśmy tutaj), z pewnością jest delikatniejszy dla naszej skóry i może przynieść mniej skutków ubocznych podczas stosowania. Niewątpliwie warto mu się przyjrzeć i śledzić jego rozwój w przemyśle kosmetycznym. W zakładce nowości produktowe znajdziecie nasze subiektywne recenzje kosmetyków z bakuchiolem.


Zdjęcia pochodzą z materiałów marketingowych producenta.

Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page