top of page

Cera tłusta - jak ją pielęgnować

Posiadaczki tłustej cery uporczywie walczą z nadmiernym wydzielaniem sebum, ale czy wiesz, że posiadanie tłustej cery ma swoje atuty? Ten nadmiar łoju zabezpiecza tłustą cerę, dzięki czemu jest bardziej odporna na czynniki zewnętrzne i proces powstawania zmarszczek zachodzi wolniej niż przy cerze suchej. Z tego artykułu dowiesz się czym charakteryzuje się cera tłusta i jak ją ujarzmić.
Charakterystyka cery tłustej


Posiadaczki tłustej cery najczęściej narzekają na wzmożoną ilość sebum, która wynika ze wzmożonej pracy gruczołów łojowych i grubszej warstwy rogowej. Dlatego też na powierzchni twarzy powstaje połyskująca tłusta warstwa (proszę jej nie mylić z blaskiem czy rozświetleniem). Do tego przy tłustej cerze można zaobserwować:

 • rozszerzone pory

 • wzmożona tendencja do zaskórników (nadmiar sebum zapycha pory)

 • stany zapalne

 • tendencja do trądziku

 • naczynia krwionośne są mniej widoczne (zasługa grubszej warstwy rogowej)


Przyczyn tłustej skóry (w zasadzie każdego typu) jest wiele, najważniejsze to genetyka, styl życia, hormony i zdecydowany faworyt PIELĘGNACJA. Najczęstszym błędem popełnianym przy pielęgnacji tłustej skóry to zbyt intensywne oczyszczanie, nadmierne stosowanie produktów obniżające wydzielanie sebum. Może to doprowadzić do zwiększonej produkcji sebum, ponieważ skóra będzie chciała sobie zrekompensować nadmierne usuwanie lipidów z jej powierzchni.


cera tłusta

Skóra tłusta potrzebuje nawilżenia.

Pielęgnacja cery tłustej


Pamiętaj, że cera tłusta to nie zawsze trądzik. W zależności od stopnia wydzielania sebum oraz występujących zmian powinniśmy dobrać adekwatną pielęgnację. Samego trądziku jest kilka odmian: zaskórnikowy, grudkowo-krostowy, piorunujący, a także trochę inna forma trądziku - trądzik różowaty, który tak naprawdę jest przewlekła chorobą zapalną skóry i nie zawsze charakteryzuje się nadmiarem sebum. Ale o tym jeszcze za chwilę :)


Jednak w każdym przypadku oczyszczanie to podstawowy etap pielęgnacji i naszym zdaniem najważniejszy. Szczególnie przy tłustej cerze istotne jest dokładne zmycie makijażu, odblokowanie porów i zapewnienie jej odświeżenia. Jeśli stosujesz makijaż to wieczorem polecamy dwuetapowe oczyszczanie. We wcześniejszym artykule o oczyszczaniu jakich błędów unikać dowiesz się dlaczego. Warto również wybierać produkty myjące o delikatnych formułach, szczególnie wtedy kiedy zmagamy się z trądzikiem czy stanami zapalnymi np. łagodząca pianka Medity+ trądzik różowaty. Nie wiemy skąd się wzięło to błędne przekonanie, że tłusta skóra nie potrzebuje nawilżenia, nic bardziej mylnego! Każda skóra go potrzebuje. Wysuszona skóra chcąc dostarczyć sobie lipidy zaczyna produkować więcej sebum, którego przy tym typie cery i tak nie brakuje i mamy błędne koło. Używaj kremy nawilżające, ale wybieraj te o lekkiej konsystencji, które będą szybko się wchłaniać, nie będą zostawiały mocnej okluzji na Twojej twarzy, dodatkowo ją obciążając. Przy średnio nasilonym wydzielaniu sebum bez aktywnych zmian trądziku młodzieńczego, dobrym wyborem może być krem naprawczy Medity+ z serii trądzik różowaty (który dodatkowo wzmocni Twoje naczynia krwionośne za sprawą hesperedyny). Obecność wąkrtoki azjatyckiej nie tylko nawilży cerę, ale również zadziała przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie, przyczyniając się do redukcji zmian zapalanych, których może nie brakować przy tłustej cerze.


Sporo się mówi o tym, że cera tłusta ma tendencję do trądziku. Jest to choroba skóry, na którą składa się wiele czynników, wzmożona produkcja sebum i zatykanie porów mocno się tutaj przyczynia do zmian na podłożu bakteryjnym. Mamy różne rodzaju trądziku i od jego typu zależy jakie kroki w leczeniu powinniśmy podjąć. O ile z trądzikiem jako społeczeństwo jesteśmy już zapoznani to mamy wrażenie, że niewielu jest w stanie powiedzieć co to jest trądzik różowaty. Mamy zmiany skórne w postaci grudek, jednak o nieco innym charakterze, a do tego dochodzi jeszcze zaczerwienie, teleangiektazje, stany zapalne, objawiające się czerwonymi plamy. Dlatego w produktach do trądziku różowatego znajdziemy nie tylko surowce przeciwzapalne, antybakteryjne, ale również te wspomagające naczynia krwionośne, jak np. wcześniej wspomniana hesperedyna. Przy trądziku różowatym nasza pielęgnacja powinna być zdecydowanie łagodniejsza (trochę jak przy cerze naczynkowej) niż przy klasycznej tłustej cerze, aby jeszcze mocniej nie uszkadzać naczynek i nie wzmagać rumienia. Coraz więcej marek wypuszcza sygnowane linie do trądziku różowatego, aby dostarczyć wszystko co potrzebne. Marka Medity+, która jest siostrzaną marką Avy Laboratorium (który było gościem naszego tygodnia) - może poszczycić się linią sygnowaną pod trądzik różowaty.


Najczęstszym błędem popełnianym przy pielęgnacji tłustej skóry to zbyt intensywne oczyszczanie, nadmierne stosowanie produktów obniżające wydzielanie sebum

O czym pamiętać przy cerze tłustej:

 • potrzebuje nawilżenia

 • nie przepadają za mocnym makijażem, który ogranicza "oddychanie" skórze. Może to wzmagać wydzielanie sebum i świecenie się skóry.

 • peelingi enzymatyczne lub kwasowe. Mechaniczne mogą wzmagać stany zapalne.

 • ochrona UV np. z kremem SPF 25 od Medity+


Jakich surowców wypatrywać do tłustej cery:

 • kwasy AHA i BHA

 • kwas salicylowy (jeśli mamy typowo tłustą cerę)

 • wąkrotka azjatycka

 • niacynamid (więcej o tym surowcu tutaj)

 • związki cynku (działają przeciwbakteryjnie)


Tłusta cera może być zbawieniem i przekleństwem, kwestia jak podejdziemy do tematu. Pokochaj ją taką jaką jest i dostrzeżesz jej atuty.


Medity+ trądzik różowaty, skóra tłusta


Post powstał we współpracy z Medity+


Commenti


I commenti sono stati disattivati.
IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
bottom of page