top of page

Kosmetyki wegańskie – co to tak naprawdę oznacza?

  • kosmoswsloiczku
  • 22 mar
  • 5 minut(y) czytania

Naturalność w branży kosmetycznej, już od jakiegoś czasu, stała się pewnego rodzaju standardem. Kiedyś kosmetyki naturalne stanowiły mały ułamek ogólnie dostępnych produktów, teraz jest wręcz odwrotnie. Znaleźć na półce produkt, który w przekazie marketingowym nie nawiązuje w żaden sposób do naturalności, jest niezwykle ciężko.

Na bazie tego nurtu pojawiły się kosmetyki, które sygnowane są jako „wegańskie”. Zastanawialiście się kiedyś co to tak naprawdę znaczy?

Czemu nie „wegetariańskie”?

 

Wszystko zaraz Ci wytłumaczymy!

 



kosmetyki wegańskie co to oznacza

Wegańskie, wegetariańskie – czyli jakie?


Jak to często bywa, wszystko zaczęło się od coraz większej popularności diety roślinnej w branży spożywczej. W pewnym momencie wszystkie przekazy medialne przekonywały nas do ograniczenia spożycia mięsa na rzecz roślinnych substytutów. Tak, też pojawiły się dwa największe nurty diety roślinnej – wegetarianizm i weganizm – czym się różnią?

Obie diety związane są z wykluczeniem różnych typów produktów odzwierzęcych. Wegetarianizm polega na wyłączeniu z codziennego jadłospisu mięsa i produktów, które mogą zawierać je w swoim składzie. Jednak wegetarianie w przeciwieństwie do wegan spożywają jaja, mleko, nabiał i miód. Dieta wegańska z kolei eliminuje wszystkie produkty podchodzenia zwierzęcego – w tym właśnie również wspomniany nabiał, miód, jak i ryby. Weganizm jednak często nie odnosi się tylko do diety, ale również do ogólnego stylu życia. Tego określenia używa się również w kontekście proekologicznej postawy obejmującej także niekorzystanie z produktów, w których powstaniu brały udział zwierzęta, takich jak np. skórzane ubrania, futra czy wełna.

 

Weganizm eliminuje wszystkie produkty odzwierzęce, oprócz mięsa również, jaja, mleko, nabiał czy żelatynę.

 

Jako wyjście naprzeciw zapotrzebowaniu osobom z tego kręgu, postanowiono również w kosmetyce stworzyć odpowiednie produkty, czyli kosmetyki wegańskie.

 


kosmetyk wegański co to oznacza


Kosmetyki wegańskie – czyli jakie?

 

Na początek warto podkreślić, że nie ma żadnej prawnej definicji kosmetyku wegańskiego. Co to oznacza – że każdy tak naprawdę może to określenie interpretować w nieco inny sposób.


Nie ma jednej PRAWNEJ definicji kosmetyku wegańskiego.

Generalnie mianem wegańskości, określa się kosmetyki, które zostały wyprodukowane bez użycia składników odzwierzęcych.


Czemu nie ma kosmetyków wegetariańskich?

Stwierdzenie, kosmetyk wegański widzieliście pewnie nie raz, a zastanawialiście się kiedyś czemu nie ma kosmetyków wegetariańskich? Pewnie dlatego, że marketingowcy jeszcze nie wpadli na to jak wypromować tego typu slogan w momencie, kiedy KAŻDY kosmetyk jest wegetariański. Dlaczego? Bo jeśli odniesiemy się, że wegetarianizm to brak mięsa, jako takiego, a nawet rozszerzymy to o produkty generalnie pochodzenia z uboju wliczając wtedy w to smalec czy żelatynę. To żadnego z tych produktów nie znajdziecie nigdy w kosmetykach. Przynajmniej w Europie.

Wszystkie kosmetyki są wegetariańskie.

 

Wegański znaczy roślinny, czyli naturalny w kontekście kosmetyków?

 

O ile kosmetyki wegańskie najczęściej zawierają składniki pochodzenia roślinnego, jak np. ekstrakty czy oleje to wcale nie oznacza, że są w pełni naturalne. Samo stwierdzenie wegański odnosi się tylko do braku zawartości produktów odzwierzęcych. Tego typu produkt, o ile nie jest zaznaczone inaczej, może zawierać syntetyczne składniki. Ba! Kosmetyk wegański może zawierać w sobie TYLKO syntetyczne składniki i nie będzie to się mijać z prawdą.

Oczywiście koncepcyjnie kosmetyki wegańskie bardzo często bazują na naturalnych składnikach, ale pamiętaj – NIE MUSZĄ.

 

Kosmetyk wegański nie musi być naturalny.

 


czego nie zawierają kosmetyki wegańskie


Czego nie zawiera w sobie kosmetyk wegański?

 

Kosmetyki wegańskie nie muszą być naturalne, w takim razie co – nie zawierają mięsa? To nie ma sensu…. Fakt, nie ma. Bez mięsa, byłby to kosmetyk wegetariański, a że za bardzo nie używamy mięsa w kosmetyce to, jak już wspomniałyśmy każdy by nim był.


Musimy się skupić tutaj na tym co rozumiemy jako „produkty odzwierzęce”. Co ciekawe znajdziemy ich w kosmetyce całkiem sporo. Są to m.in.:

- kolagen INCI: Collagen – często jego źródło to ryby, dlatego nie jest odpowiedni dla wegan. Więcej o tym surowcu tutaj.

- elastyna INCI: Elastin – jest białkiem pochodzenia zwierzęcego.

- lanolina INCI: Lanolin – jest to wosk pozyskiwany od ssaków posiadających wełnę, których gruczoły łojowe wydzielają właśnie lanolinę. W kosmetyce wykorzystywana jest jako emolient.

- jedwab INCI: Silk - włókno pochodzenia zwierzęcego (białkowe) uzyskiwane z kokonu jedwabników.

- miód INCI: Mel – w kosmetyce znajdziemy różne odmiany miodu, których INCI może być inne, jednak do produkcji każdego miodu wykorzystywane są pszczoły, dlatego tego typu pochodnych nie znajdziecie w wegańskich kosmetykach.

- wosk pszczeli: Beeswax lub Cera Alba – stosowany jako emolient oraz częsty składnik sztyftów, w tym szminek.

- chitozan INCI: Chitozan - to surowiec pozyskiwany z chityny, która jest głównym składnikiem pancerzy skorupiaków, oskórek owadów, o działaniu nawilżającym, więcej o tym składniku przeczytacie tutaj -> Chitozan - nowy hero ingredients?

- keratyna INCI: Keratin – jest to białko pozyskiwane najczęściej z wełny owczej. Wykorzystywana głównie w produktach do pielęgnacji włosów, paznokci.

- mleko – często stosowane w formie ekstraktów np. Goat Milk Extract – czyli mleko kozie, protein Hydrolyzed Milk Protein czy wysuszonego mleka INCI: Sine Adipe Lac, pod kategorią produktów mlecznych mogą znaleźć się również pochodne jogurtów np. INCI: Yogurt Powder.

- cholesterol INCI: Cholesterol – jednym z podstawowych źródeł cholesterolu stał się tłuszcz z wełny owczej, który jest izolowany z oczyszczonej lanoliny, w kosmetykach stosowany jako emolient.

- niektóre barwniki, jak czerwona koszelina

 

Nie są to wszystkie składniki, których nie znajdziemy w kosmetykach wegańskich, ale na pewno jedne z popularniejszych. Co ciekawe składniki pochodzenia roślinnego możecie znaleźć też w perfumach. Są to ambra i piżmo. Ambra to tak naprawdę wydzielina z przewodu pokarmowego kaszalota, która jest prawdopodobnie wynikiem niestrawności lub zaparcia wieloryba. Mimo wszystko ludzie zapach ambry uznają za drzewny i niezwykle orientalny. To kombinacja aromatu słodkiego drzewa, przypraw i miodu, dająca ciepłe i pudrowe tony. Z kolei piżmo to to około odbytnicza wydzielina z gruczołów samców ssaków z rodziny piżmowcowatych – m.in. piżmowca górskiego i syberyjskiego. Piżmo pachnie balsamicznie, pudrowo- słodko, sensualnie, jest też uznawane za afrodyzjak. Obecnie jednak zarówno ambra i piżmo są wytwarzane głównie syntetycznie.


Surowce odzwierzęce swojego czasu królowały w perfumach. To głównie ambra i piżmo.

 

Na rynku istnieje tez wiele roślinnych alternatyw. Na pewno nie raz słyszeliście stwierdzenie - „roślinny kolagen”. Są to jednak najczęściej zmienniki funkcyjne, czyli takie, które mają podobne właściwości, jednak tak naprawdę są zupełnie oddzielną grupą produktów. To dokładnie tak samo jak w branży spożywczej mamy mleko – w rozumieniu klasycznym jako krowie i „mleko sojowe”, które może ma podobny wygląd i ogólne właściwości, jednak to tak naprawdę zupełnie dwa różne produkty.

 

Roślinne alternatywy dla popularnych surowców to tak zwane zamienniki funkcyjne.

certyfikat wegan w kosmetykach

Certyfikaty wegańskości.

Istnieją różnego rodzaju inicjatywy czy organizacje pozarządowe, które stanowią pewnego rodzaju jednostki certyfikujące. Pamiętajmy jednak, że każdy podmiot ustala trochę inaczej kryteria i warunki otrzymania takiego certyfikatu.

Najczęściej spotykanymi na rynku polskim są znaki The Vegan Society i Viva!.

Viva, oprócz braku składników odzwierzęcych nie dopuszcza stosowania oleju palmowego i jego pochodnych. Sam surowiec jest co prawda w 100% pochodzenia roślinnego, jednak jego pozyskiwanie przyczynia się do degradacji środowiska. Z kolei The Vegan Society wymaga, aby rozwój i produkcja GMO nie obejmowały genów zwierzęcych, ani substancji pochodzenia zwierzęcego. Według Vegan Society produkty, które zawierają GMO, powinny być oznaczone.

Więcej o certyfikatach przeczytacie tutaj -> Certyfikaty kosmetyków cz. I - produkty wegańskie

Pamiętajcie również, że certyfikacje często wiążą się z dodatkowymi kosztami. Kosmetyk może być w pełni wegański, w rozumieniu – nie posiadać w składzie surowców pochodzenia odzwierzęcego i nie musi posiadać certyfikacji.

 

Podsumowanie

Musimy pamiętać, że kosmetyk wegański to nie to samo co naturalny. Produkty wegańskie mogą posiadać nawet w 100% składniki syntetyczne. Jako, że nie ma prawnej definicji kosmetyku wegańskiego, najczęściej to stwierdzenie jest rozumiane jako po prostu produkt niezawierający składników odzwierzęcych. Istniejące certyfikacje mają własne kryteria nadawania certyfikatów, które czasami wykraczają poza zakres podstawowej definicji weganizmu jako brak produktów odzwierzęcych.

Comentarios


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest

Wrzuć wiadomość do słoiczka 

Dziękujemy za kontakt!

© 2024 Kosmos w Słoiczku

Polityka prywatności

bottom of page