Certyfikaty kosmetyków cz. I - produkty wegańskie
Certyfikaty kosmetyczne potwierdzają spełnienie konkretnych wymogów dla kosmetyków. Wydawane są przez jednostki certyfikujące po wypełnieniu odpowiedniego wniosku, dostarczenia kompletu dokumentów i uiszczenia opłaty. Wniosek poddawany jest analizie, która kończy się przyznaniem odpowiedniego znaku, który możemy umieścić na opakowaniu. Rodzai certyfikatów jest dość sporo, a do najważniejszych kategorii możemy zaliczyć:
Kosmetyki naturalne i organiczne
Kosmetyki wegańskie
Kosmetyki nietestowanych na zwierzętach
Kosmetyki fair trade
Każda organizacja certyfikująca, a co za tym idzie każdy znak charakteryzuje się różnymi kryteriami do spełnienia. Ostatnimi czasy odnosimy wrażenie, że konsumenci zwracają większą uwagę na poszukiwanie znaków graficznych poszczególnych certyfikatów niż na to co jest w środku. Czy produkt bez certyfikatu jest gorszy lub oznacza, że nie może być kosmetykiem wegańskim, naturalnym, ekologicznym itd? Otóż nie! Certyfikacja jest procesem kosztownym i czasochłonnym. Wiele marek ze względu na koszty nie może sobie pozwolić na dodatkowe znaki na opakowaniach, a mogą się poszczycić bardzo dobrym składem. Pamiętajcie aby nie odrzucać produktu, tylko dlatego, że brakuje mu jakiś znaków graficznych. Aby mieć pewność czy dany produkt jest zgodny z jakimiś założeniami, wystarczy spojrzeć na skład i szukać surowców, które będą wskazywały na brak zgodności z kosmetykami naturalnymi, wegańskimi itp. Przygotowałyśmy krótki przewodnik po najbardziej popularnych certyfikatach, abyście wiedzieli czym się wyróżniają. Na początek zaczynamy od certyfikatów dla kosmetyków wegańskich.
W produktach wegańskich w składzie nie powinno być m.in:
Lanolina (lanolin, lanolate, laneth, lanae oraz pochodne lanoliny: lanolin oil, lanolin wax, lanolin alcohol). Wegański odpowiednik to tłuszcze roślinne
Wosk pszczeli (beeswax, cera alba, cera flava). Wegańskie odpowiedniki: wosk karnauba, wosk kandelila, oleje kokosowy lub z awokado.
Keratyna (keratin, hydrolyzed keratin). W kosmetykach wegańskich keratynę zastępuje się proteinami sojowymi.
Kolagen (collagen, hydrolyzed collagen, atelocollagen). Wegańskie odpowiedniki kolagenu pozyskiwane są z alg morskich.
Elastyna (elastin, hydrolized elasin). W kosmetykach wegańskich może być zastąpiona proteinami soi lub pszenicy
Jedwab (silk, hydrolized silk, serica powder, silk powder). Wegańskimi zamiennikami mogą być aloes, kwas hialuronowy pochodzenia roślinnego i mika.
Cholesterol. Wegańskim odpowiednikiem są sterole roślinne np. z soi
Najbardziej znane międzynarodowe certyfikaty dla kosmetyków wegańskich:
Vegan Society - to znak handlowy, przyznawany przez Vegan Society od 1944. Była to pierwsza organizacja, która rozpowszechniła słowo „weganizm”. Organizacja ta certyfikuje produkty spożywcze, kosmetyki, środki czystości, suplementy czy modę i tekstylia.
Kosmetyki, produkty chemii gospodarczej charakteryzują się:
Brakiem składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego (tyczy się to surowców i procesu produkcji)
Nie są testowane na zwierzętach
Wolne od składników roślinnych GMO
W przypadku wytwarzania kosmetyków wegańskich i niewegańskich w tych samych urządzeniach producent musi zadbać aby nie doszło do zanieczyszczenia odzwierzęcymi surowcami przy produktach vegan
Aby korzystać ze znaku Vegan Society, należy zapłacić…. opłata zależy od liczby produktów i obrotów firmy. Logiem możemy posługiwać się przez 12 lub 24 miesiące. Certyfikacja dotyczy tylko produktów.
Viva Vegan - znak V przyznawany jest przez Fundację VIVA, która walczy o prawa zwierząt. Certyfikuje produkty spożywcze, kosmetyczne, przemysłowe, chemiczne oraz usługi. Aby kosmetyk czy produkt czyszczących mógł posługiwać się znakiem V musi:
Brakiem składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego (tyczy się to surowców i procesu produkcji)
Nie jest testowany na zwierzętach
Wyroby nie zawierają oleju palmowego
Aby móc posługiwać się znakiem V należy uiścić opłatę, która tyczy się jednego produktu. Certyfikat jest ważny tylko przez 12 miesięcy i dotyczy tylko produktu.
V-Label Vegan - znak ten jest przyznawany dla usług, gastronomii, produktów spożywczych, kosmetyków i produktów czyszczących. Na naszym rynku najbardziej popularny jest w produktach spożywczych. Wegańskie kosmetyki, środki czyszczące muszą spełniać poniższe kryteria:
Brak składników pochodzenia zwierzęcego lub odzwierzęcego (tyczy się to surowców i procesu produkcji)
Nie są testowane na zwierzętach
Certyfikat jest płatny i przyznawany na 12 miesięcy, dotyczy tylko produktu.
Коментарі