top of page

Chitozan - nowy hero ingredients?

Jak to się dzieje, że jedne surowce kosmetyczne są bardziej popularne niż inne? Czy tylko tzw. hero ingredients ( do których zaliczamy m.in retinol czy kwas hialuronowy) gwarantują nam skuteczność? Popularność danego surowca bierze się z chwili, i odpowiedniego marketingu. Jest bardzo dużo surowców kosmetycznych, które mogą pochwalić się idealnymi właściwościami, ale brak odpowiedniej "reklamy" nie wybił go do czołówki. Zobacz czy nowe złote dziecko - chitozan, zasługuje na surowcową czołówkę?Co to jest chitozan?


To naturalny surowiec pozyskiwany z chityny, która jest głównym składnikiem pancerzy skorupiaków, oskórek owadów czy ścian komórkowych niektórych grzybów. Chemicznie chitozan to poliaminosacharyd czyli cukier złożony, ale to nie oznacza, że możemy go wykorzystywać do doprawiania naszych potraw ;) Cukry to spora grupa związków chemicznych, z czego głównie cukry proste i kilka disacharydów wykorzystywane są jako słodziki.

Ze względu na swoje właściwości chitozan znalazł zastosowanie w medycynie m.in w materiałach opatrunkowych czy jako nośnik leków oraz w kosmetyce.

Siłę chitozanu dostrzegli naukowcy z Politechniki Gdańskiej opracowując i patentując technologię produkcji chitozanu z pancerzy krewetki północnoatlantyckiej Pandalus borealis.


chitone care, chitozan

Uspokajamy, że populacja krewetki jest niezagrożona. Ten chitozan znajdziecie we wszystkich produktach kosmetycznych Chitone Care.

Produkty kosmetyczne z chitozanem, nie będą jednak odpowiednie dla wegan ze względu na odzwierzęce pochodzenie tego surowca.


chitozan, chitone care

Właściwości chitozanu


Chitozan jest w 100% biokompatybilny z komórkami skóry. Badania potwierdziły, że jest bezpieczny do stosowania w kosmetykach i charakteryzuje się niskim profilem uczulenia. Osoby, które obawiają się uczulenia na skorupiaki, mogą być spokojne, gdyż badania pokazują, że to inne substancje uczulające są na pancerzach, a nie sam chitozan. Surowiec niesie dla skóry takie korzyści jak:

  • silnie nawilża i wygładza skórę

  • działa przeciwzapalnie i antybakteryjnie

  • posiada zdolność do wiązania wody (jest higroskopijny)

  • przyspiesza gojenie się różnego rodzaju ran

  • działa kojąco i regenerująco

Chitozan polecany jest do każdego rodzaju skóry.

chitone care, chitozan

Dodatkowo zwiększa lepkość kosmetyków, dzięki czemu możemy wyeliminować zagęstnik w produkcie. Badania pokazują, że potrafi hamować rozwój mikroorganizmów stąd w produktach z jego wykorzystaniem możemy nie znaleźć systemów konserwujących lub obecne będą jedynie delikatne składniki. Wszystko mocno zależy od całej receptury produktu. Pamiętaj, konserwanty nie są złem wcielonym i są potrzebne w produktach, nikt nie chciałby stosować kremu, który zakwitł po kilku dniach.


Produkty kosmetyczne z chitozanem, nie są odpowiednie dla wegan ze względu na odzwierzęce pochodzenie tego surowca.

Dla jakiej cery polecany jest chitozan?

Do każdej!


Ze względu na swoje właściwości regenerujące, kojące i tworzenie ochronnego filtru na skórze, który ogranicza utratę wody z naskórka będzie idealny dla skór wrażliwych, suchych, atopowych (jaka skóra to atopowa, więcej przeczytasz tutaj). Świetnym przykładem produktu do wyżej wymienionych cer jest łagodząca pianka od Chitone Care.

Działanie przeciwzapalne i antybakteryjne sprawia, że z powodzeniem może być stosowany przez cery trądzikowe, tłuste. Chitozan wykazuje duże powinowactwo do keratyny (budulca naszych włosów) intensywnie nawilżając skórę głowy i włosy. Ochronny film, który tworzy na powierzchni skóry, stwarza również na włosach, chroniąc je przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi czy mechanicznymi uszkodzeniami. Jak widzisz jest to surowiec o szerokim zastosowaniu. Kosmetyki z chitozanem mogą być stosowane przez kobiety w ciąży. Surowiec jest nietoksyczny, dobrze tolerowany przez skórę, przynosząc jej ulgę.


Dla nas chitozan to złote dziecko ostatnich czasów, niestety nie cieszy się tak dużą popularnością jak retinol czy kwas hialuronowy. A powinien! To surowiec o bardzo szerokim zastosowaniu i działaniu, a do tego o niskim profilu drażniącym, normalnie ideał. Skusisz się na kosmetyk z tym surowcem?!


chitone care, chitozan

Artykul powstał we współpracy marką Chitone Care

Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page