top of page

Rodzaje peelingów

Niedawno pisałyśmy o tym po co wykonujemy zabieg eksfoliacji (link) i jakie mamy rodzaje. Dzisiaj trochę więcej o rodzajach peelingów. Wyróżniamy dwa wiodące typy peelingów:

 • Mechaniczne

 • Chemiczne (enzymatyczny oraz kwasowy)


Jakie mamy rodzaje peelingów?

Peeling scrub do ciała

Najbardziej znaną formą są peelingi mechaniczne, gdzie przy różnego rodzaju drobinek ścierających wykonujemy masaż, usuwając martwy naskórek i poprawiając krążenie skóry. Tego typu złuszczanie nie jest polecane do cer naczyniowych, z zakażeniem skóry czy trądzikiem. Przy trądziku czy zakażeniu podczas masażu zaogniamy stany zapalne i roznosimy bakterie, a przy delikatnej cerze naczynkowej mechanicznym tarciem uszkadzamy delikatne i płytko położone naczynia krwionośne. Na rynku mamy dostępne różne rodzaje drobinek ścierających. Największą popularnością ostatnio cieszą się te pochodzenia naturalnego, takie jak mielone pestki owoców, łupiny, cukier, sól czy perlit. Warto zwrócić uwagę, że rodzaj eksfoliantu czyli drobinek ścierających należy dobrać do rodzaju cery i obszaru jaki chcemy peelingować. Naturalne drobinki, takie jak na przykład łupiny orzechów, często mają nieregularny kształt i mogą być dość ostre. Dlatego polecamy je przy peelingu ciała lub dla grubszych skór. Z kolei do cer bardziej wrażliwych dobrym rozwiązaniem będą peelingi na bazie cukru, perlitu lub pestek. Naturalnie mają one bardziej regularne kształty i minimalizują ryzyko mikrourazów. Dawniej najpopularniejszym eksfoliantem były drobinki na bazie poliuretanu. Od kilku lat ich użycie zaczęto mocno ograniczać na rzecz naturalnych eksfioliantów. Związane jest to z panującym trendem naturalności, ale przede wszystkim w celu redukcji ilość mikroplastiku trafiającego do ekosystemów. Z końcem 2020 roku eksfolianty na bazie syntetycznych polimerów zostały całkowicie wycofane z rynku.
Peeling enzymatyczny dedykowany jest do każdego rodzaju skóry, szczególnie polecany jest do cer wrażliwych czy trądzikowych. Określany jest jako najdelikatniejsza forma złuszczania, gdyż nie podrażnia skóry i nie przenika w jej głąb. Mechanizm działania jest bardzo prosty - enzymy rozmiękczają i rozpuszczają martwy naskórek. Aplikacja jest podobna jak maseczek, gdyż peeling enzymatyczny nakładamy na oczyszczoną skórę, pozostawiając go na kilka minut. Masaż, pocieranie nie jest wymagane!

Enzymy wykorzystywane w peelingach kosmetycznych

Najczęściej występujące enzymy w produktach kosmetycznych to:

 • Papaina (INCI: Papain) - pozyskiwana jest z owoców papai; działa przeciwzapalnie, rozjaśniająco na plamy słoneczne i trądzikowe blizny

 • Bromelaina (INCI: Bromelain) - pochodzi z ananasa; działa przeciwzapalnie, złuszczająco i wygładzająco

 • Akytnidyna (INCI: Actinidin) - znajduje się w miąższu kiwi; charakteryzuje się działaniem złuszczającym

 • Keratolina (INCI: Keratoline) - pochodzenie syntetyczne; złuszcza naskórek

 • Ficyna - pozyskiwana z figi; działa złuszczająco

 • Z mango- pozyskiwany z mango; poprawia elastyczność i regenerację skóryDrugim rodzajem peelingu chemicznego są wszelkiego rodzaju kwasy, które należą do najbardziej inwazyjnych form złuszczania, działają w głębszych warstwach skóry. Rozluźniają wiązania między komórkami martwego naskórka, zapewniają oczyszczanie porów, rozjaśnienie przebarwień. Ze względu na swoje silne działanie, ważny jest odpowiedni rodzaj kwasu i jego stężenie aby nie uszkodzić struktury skóry. Wyróżniamy:


Alfa-hydroksykwasy (AHA) to naturalne kwasy owocowe, rozpuszczalne w wodzie. Wyróżniamy:

 • Jabłkowy (INCI: Malic Acid) - silne działanie złuszczające

 • Cytrynowy (INCI: Citric Acid)- silne działanie złuszczające

 • Mlekowy (INCI: Lactic Acid)- silne działanie złuszczające, a jednocześnie nawilżające

 • Migdałowy (INCI: Mandelic Acid) - najłagodniejszy z kwasów AHA ze względu na największą cząsteczkę; łagodne działanie, wyrównuje koloryt skóry, nawilża i zwęża pory. Szczególnie polecany do cer wrażliwych.

 • Glikolowy (INCI: Glycolic Acid) - silne działanie, ma najmniejszą cząsteczkę z kwasów AHA; charakteryzuje się silnym działaniem złuszczającym, zwęża porty, reguluje wydzielanie sebum. Szczególnie polecany do cer trądzikowych, z zaskórnikami.

 • Pirogronowy (INCI: Pyruvic Acid) - mocno oczyszcza pory


Rodzaje peelingów kosmetycznych

Poli-hydroksykwasy (PHA) są bardzo delikatnymi kwasami, nie będą powodowały podrażnień. Wyróżniamy:

 • Laktobionowy kwas (INCI: lacrobionic acid) - łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie

 • Glukonolakton (INCI: Gluconolactone) - działanie oczyszczające, wygładzające i wyrównujące koloryt skóry.


Beta-hydroksykwasy (BHA) - posiadają zdolność przenikania przez warstwę łojową, stąd polecane są do cery tłustej, trądzikowej. Oczyszczają pory i rozpuszczalne są w tłuszczach.

 • Kwas salicylowy (INCI: Salicylic Acid) - złuszcza i działa przeciwzapalnie. Odblokowuje pory, walczy z zaskórnikami.


Kwasy organiczne w peelingach kosmetycznych

W produktach kosmetycznych popularny jest również kwas azelainowy, który naturalnie możemy znaleźć w drożdżach, pszenicy, życie czy jęczmieniu. Ma działanie przeciwbakteryjne, przeciwzapalne czy przeciw zaskórnikowe. Polecany jest do cery wrażliwej, atopowej ze skłonnością go trądziku różowatego, rumieniu. Doskonale wycisza stany zapalne czy usuwa przebarwienia.Czy peelingi kwasowe są dla wszystkich?


Pamiętajcie, że kwasowe peelingi nie są polecane osobom w ciąży czy chorującym na choroby autoimmunologiczne. Po zabiegu unikajmy kąpieli słonecznych (wyjątkiem jest kwas migdałowy)!

Jak często wykonywać peeling?


Zabieg złuszczania powinniśmy wykonywać przynajmniej 1-2 razy w tygodniu dla polepszenia kondycji naszej skóry. Za sprawą maskne obecnie mamy wysyp produktów bogatych w enzymy czy kwasy, z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie 😀


Na naszych mediach społecznościowych wypatrujcie już niedługo przeglądu peelingów.


Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
bottom of page