top of page

Maskne - trend czy faktyczny problem ?!



Nazwa maskne jest zlepkiem słów: mask (ang. maseczka) i acne (ang. trądzik), są to zmiany skórne spowodowane zbyt długim noszeniem maseczki. Jak dochodzi do tych zmian skórnych? Czy możemy w jakiś sposób temu zapobiec, nie pozbawiając siebie i otoczenia tej ochrony?!



Jeszcze kilka lat temu maseczka ochronna głównie kojarzyła się nam z serialowymi chirurgami lub Azjatami, którzy przemierzali świat przyodziani w maski, chroniąc otoczenie przed swoją infekcją lub broniąc samych siebie od zanieczyszczonego powietrza. Od kilkunastu miesięcy jest to również i nasz codzienny atrybut, znak obecnych czasów. Poza funkcją ochronną potrafi dostarczyć nam problemów skórnych; w jaki sposób? Podczas jej noszenia dochodzi do podrażnień mechanicznych, które wynikają z ocierania maski o twarz. Oddychając zwiększamy wilgotność powietrza i temperaturę, a to są bardzo sprzyjające warunki do rozwoju bakterii odpowiedzialnych za trądzik. Poza zmianami skórnymi mogą pojawić się problem z nadprodukcją sebum, rozszerzonymi porami, zaczerwieniem czy podrażnieniem skóry.



Jak zapobiegać ?



Maseczka


Regularna wymiana maseczki jest podstawą! Zaleca się jej wymianę za każdym razem gdy poczujemy wilgoć. Najlepiej wybierać maseczki z tkanin naturalnych (bawełna, jedwab) jednorazowe, które pozwalają „skórze” oddychać. Ciekawym rozwiązaniem mogą być również maseczki antybakteryjne (z jonami srebra). Przy maseczkach wielorazowych pamiętajmy o ich praniu i prasowaniu, aby nie były siedliskiem bakterii. Higiena maseczki to podstawa, unikajmy przechowywania ich w torebkach, kieszeniach, a przy ich zakładaniu dbajmy o higienę dłoni.


Oczyszczanie

Zadbaj o dokładne oczyszczenie skóry przed założeniem jak i po zdjęciu maseczki. Najlepiej wybierać delikatne środki myjące, które oczyszczą i nie przesuszą skóry. Na koniec pamiętajmy o toniku, który przywróci właściwe pH skóry.


Tołpa oczyszczanie łagodny płyn micelarny




Resibo żel oczyszczający

La Roche Posay łagodząca mgiełka z siarczanem cynku

„Mikroklimat” pod maseczką przyczynia się do rozszerzania porów skórnych, naturalny proces łuszczenia naskórka może być również zaburzony. Wskazane jest 1-2 razy w tygodniu wykonanie głębszego oczyszczania lub peelingu ( przy cerze trądzikowej koniecznie bez drobinek, aby nie zaognić sprawy).



Madara maseczka rozjaśniająca z kwasami AHA

Make Me Bio peeling do twarzy z kwasami kwiatowymi



The Ordinary peeling z kwasem mlekowym i hialuronowym


Pielęgnacja


Jeśli nosisz maseczkę przez kilka godzin w ciągu dnia dobrze jest unikać ciężkich podkładów, które utrudniają oddychanie skórze. Lekki kremy BB będą dobrym substytutem. Wybieraj produkty o właściwościach silnie nawilżających, lekkich strukturach. Nasza skóra podziękuje nam za wsparcie mikrobiomu (korzystne bakterie zasiedlające naszą skórę) poprzez wybieranie produktów z prebiotykami.



Tołpa Hydroactiv nawilżający krem żel łagodzący

Clarena Probio Balance cream krem probiotyczny

Wiele wskazuje na to, że maskne pozostanie z nami tak samo długo jak i pandemia. Pamiętajmy o higienie, dokładnym oczyszczaniu, głębokim nawilżaniu czy wsparciu mikrobiomu.


Zdjęcia pochodzą z materiałów reklamowych producentów.

Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page