top of page

Szczotkowanie na sucho - co i jak?


Nie trudno zauważyć, że od kilku miesięcy mamy wysyp artykułów, porad i produktów do szczotkowania na sucho. Wbrew pozorom nie jest to nowy twór pielęgnacyjny, osoby które kiedykolwiek miały do czynienia z ajurwedą na pewno spotkały się z tą metodą. Głównym założeniem garshany czyli szczotkowaniem na sucho jest pobudzenie układu limfatycznego do pracy, dzięki czemu usuwane są toksyny z organizmu.Jak szczotkować na sucho?


Limfa zbiera substancje toksyczne i odprowadza je do węzłów chłonnych, skąd transportowane są do nerek i usuwane z organizmu. Dlatego aby szczotkowanie było skuteczne, kierunek masażu zawsze powinien być skierowany do serca, zgodnie z kierunkiem spływu limfy (wyjątkiem jest twarz). Masujemy od stóp w górę, od dłoni do ramion, posuwistymi, długimi ruchami. Aby pobudzić proces trawienny, brzuch można masować okrężnymi ruchami, zgodnie ze wskazówkami zegara (w takim kierunku zachodzi trawienie). Wykonywane ruchy powinny być delikatne, spokojne i co najważniejsze nie dociskamy szczotki. Cały proces najlepiej wykonywać przed prysznicem, gdyż w trakcie jego łatwiej pozbędziemy się złuszczonego naskórka. Po kąpieli możemy użyć ulubione kosmetyki- nawilżające, ujędrniające. To jak, często chcemy się szczotkować zależy od nas, naszej skóry i czasem jakim dysponujemy. My osobiście uważamy, że 3-4 razy w tygodniu jest wystarczające.

Pierwsze próby z pewnością będą nieprzyjemne i nasza silna wolna będzie musiała mocno zadziałać, aby powtórzyć proces kolejny raz. Po 3-4 zabiegach skóra powinna się przyzwyczaić i szczotkowanie na sucho stanie się przyjemne i relaksujące.


Szczotkowanie skóry jako peeling, szczotkowanie na sucho

 

Jaką szczotkę wybrać ?


Bardzo istotne jest aby szczotka była wykonana z naturalnego włosia (najbardziej popularne jest tampico - włókno pochodzące z agawy), unikniemy wtedy podrażnienia. Na rynku dostępne są szczotki w różnych rozmiarach (długie, krótkie) oraz kształtach (okrągłe, owalne) najlepiej dobrać taką, która będzie "dobrze" leżała nam w dłoni.

Pamiętajmy o utrzymaniu szczotki w czystości! Przynajmniej raz w tygodniu umyj szczotkę z delikatnym detergentem i pozostaw do wyschnięcia włosiem do góry. Unikajmy suszenia przy kaloryferze, gdyż włosie może się odkształcić. 

Korzyści ze szczotkowania


Poza wspomnianym usuwaniem toksyn możemy zaobserwować inne korzyści ze szczotkowania jak:

 • Ujędrnienie i wygładzenie skóry (większość regularnych pielęgnacyjnych masaży/aplikowanie balsamu/olejków itp da nam ten sam efekt)

 • Pobudzenie krążenia (większość regularnych pielęgnacyjnych masaży/aplikowanie balsamu/olejków itp da nam ten sam efekt)

 • Redukuje cellulit i rozstępy (podobnie jak peeling) (o rodzajach peelingów przeczytacie tutaj i tutaj)

 • Usuwa martwy naskórek (podobnie jak peeling)

 • Niweluje wrastanie włosków po depilacji (podobnie jak peeling)

 • Wyraźna poprawa napięcia skóry (większość regularnych pielęgnacyjnych masaży/aplikowanie balsamu/olejków itp da nam ten sam efekt)

 • Wysmuklenie i modelowanie ciała (większość regularnych pielęgnacyjnych masaży/aplikowanie balsamu/olejków itp da nam ten sam efekt)


Przy dodatkowych zaletach, celowo zaznaczyłyśmy inne metody pielęgnacji, którymi możemy osiągnąć ten sam efekt. Oczywiście ilość peelingów czy masaży będzie musiała być zdecydowanie większa niż szczotkowania, ze względu na intensywność samych zabiegów. Osoby z wrażliwą skórą mogą również spróbować szczotkowania na mokro, jest to mniej inwazyjny zabieg, po namoczeniu twarde i ostre włókno agawy, staje się delikatniejsze. Cały proces wygląda analogicznie jak opisany powyżej, dodajemy tylko wody.


Czy jest to zabieg dla wszystkich?


Jednak zabieg szczotkowania nie jest dla wszystkich i osoby zmagające się z:

 • Żylakami

 • Pękającymi naczynkami

 • Chorobami skóry (trądzik, łuszczyca)

zdecydowanie powinny z niego zrezygnować. Przy szczotkowaniu omijamy świeże rany, blizny, znamiona i pieprzyki !


Jak szczotkować twarz na sucho?

Akcesoria do szczotkowania skóry, szczotki na sucho, szczotka do ciała

Szczotkowanie twarzy na sucho również jest możliwe, przeciwwskazania są identyczne jak w przypadku całego ciała. Masaż wykonujemy od wewnętrznej części twarzy, od nosa w kierunku uszu (podobnie jak rolowanie). Poza usuwaniem martwego naskórka i pobudzeniem krążenia, oczyszcza pory. Po skończonym szczotkowaniu pamiętajmy o nałożeniu kremu/serum, gdyż skóra jest bardziej chłonna.


Dyskusji nie podlega fakt, że szczotkowanie idealnie wpasowuje się w idee slow life, poświęcania sobie więcej uwagi i dbania o naszą planetę. Oszczędzamy wodę (poza szczotkowaniem na mokro pod prysznicem😉), ograniczamy ilość opakowań po kolejnych kosmetykach, które dotychczas wykorzystywałyśmy do peelingu, nawilżania ciała itp. Jednak jeśli nie możemy lub zwyczajnie nie lubimy tej metody nie czujmy się gorsze, lub mniej eco. Wbrew pozorom zużywanie kosmetyków do końca, segregowanie śmieci (o segregowaniu kosmetyków przeczytacie tutaj) czy stosowanie produktów skoncentrowanych ma również dobroczynny wpływ na naszą planetę.


Każda metoda pielęgnacji, która sprawia nam frajdę, relaksuje i sprawia, że czujemy się lepiej we własnym ciele jest dobra i skuteczna. Nie ma znaczenia czy będzie to szczotkowanie, peeling, masaż, balsamowanie czy jakikolwiek inny zabieg. Kluczem do sukcesu jest regularność i nasze zdrowie, stąd tak ważne jest odpowiednie dobranie zabiegów.

Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
bottom of page