Peeling enzymatyczny - porównanie Tołpa, eeny meeny oraz Veoli Botanica
Peelingi enzymatyczny to jedne z rodzajów peelingów chemicznych. Jeśli chcesz poczytać o ich innych rodzajach i poznać różnice pomiędzy nimi zajrzyj do wcześniejszego artykułu Rodzaje peelingów. W tym artykule dowiesz się jaki jest mechanizm działania peelingów enzymatycznych oraz poznasz naszą subiektywną opinię trzech rynkowych produktów od marki: Tołpa, eeny meeny oraz Veoli Botanica.
Jak działa peeling enzymatyczny?
Mechanizm działania peelingu enzymatycznego jest bardzo prosty - enzymy rozmiękczają i rozpuszczają martwy naskórek. Enzymy nie przenikają w głąb skóry jak mamy to w przypadku peelingów kwasowych.
Dla jakich cer polecany jest peeling enzymatyczny?
Aplikacja tego typu peelingów jest bardzo prosta, nakładamy produkt na oczyszczoną skórę i pozostawiamy go na kilka minut. Nie wykonujemy tutaj żadnego masażu, pocierania jak np. w przypadku peelingów mechanicznych. Stąd też peelingi enzymatyczne to najdelikatniejsza forma złuszczania, szczególnie polecane są do cer wrażliwych, trądzikowych (nie ma ryzyka rozniesienia stanu zapalnego), delikatnych, naczynkowych (nie ma ryzyka uszkodzenia naczyń krwionośnych) czy zmagających się z atopowym zapaleniem skóry. W zasadzie jest to produkt odpowiedni dla każdego rodzaju cery.
Jak często stosować i dobierać peelingi enzymatyczne?
Nadmierne złuszczanie może prowadzić do uszkodzenia naszej bariery naskórkowej i w konsekwencji do stanów zapalnych. Dlatego też peelingi enzymatyczne powinniśmy wykonywać nie częściej niż 2-3 razy w tygodniu. Oczywiście na to ma wpływ jaką mamy cerę, jak wygląda nasza pielęgnacja i stopnia zanieczyszczenia naszej skóry.
Na rynku mamy spory wybór peelingów enzymatycznych, jaki zatem enzym wybrać? Większość enzymów pozyskiwanych jest z owoców lub warzyw. Każdy ma za zadanie złuszczenie martwego naskórka i dogłębne oczyszczenie, ale również często mogą pochwalić się dodatkowym działaniem jak np. regeneracja naskórka. Najpopularniejsze enzymy na rynku to bromelina ( pozyskiwana z ananasa) i papaina (pozyskiwana z papainy).
Peelingi enzymatyczne ze względu na swoją łatwą formę aplikacji i prosty mechanizm działania znalazły zastosowanie również w innych aplikacjach np. peelingi do włosów. My osobiście bardzo je lubimy, ze względu na łatwe wymycie ich z włosów, w przeciwieństwie do peelingów mechanicznych.
Subiektywna opinia 3 peelingów enzymatycznych od: Tołpa, eeny meeny, Veoli Botanica
Nazwa: Peeling 3 enzymy
Marka: Tołpa
Producent: Torf Corporation
Kraj: Polska
Opis producenta: Peeling 3 enzymy
INCI: Aqua, Glycerin, Papain, Sodium Polyacrylate, Peat Extract, Parfum, Bromelain, Bacillus Ferment, Xanthan Gum, Glyceryl Caprylate, Triethyl Citrate, Sodium Phytate, Propylene Glycol, Potassium Sorbate, Benzoic Acid, Methylpropanediol, Caprylyl Glycol.
W peelingu od Tołpy mamy 3 enzymy:
papaina (INCI: Papain) -pozyskiwana jest z owoców papai; działa przeciwzapalnie, rozjaśniająco na plamy słoneczne i trądzikowe blizny
bromelina (INCI: Bromelain) - pochodzi z ananasa; działa przeciwzapalnie, złuszczająco i wygładzająco
keratolina (INCI: Bacillus Fermet) - enzym subtylizyna, który tutaj jest uzyskany w procesie fermentacji z bakterii Bacillus Fermet; działa przeciwzapalnie, złuszczająco
Produkt ma konsystencję pomiędzy emulsją, a lekkim żelem w mlecznym kolorze. Łatwo się go zmywa. Po użyciu nasza skóra jest oczyszczona, wygładzona i delikatna. Ada po dłuższym stosowaniu zaobserwowała zmniejszenie porów. Przy atopowej skórze Olgi produkt również bardzo dobrze się sprawdził - nie podrażnił i mocniej nie wysuszył skóry.
Podczas aplikacji wyczuwalny jest przyjemnie ananasowy zapach. Podczas pierwszej aplikacji po kilku minutach trzymania peelingu na twarzy zaobserwowałyśmy delikatne szczypanie, które przy kolejnej aplikacji już znikło. Jest to jeden z peelingów enzymatycznych, który towarzyszy nam już dłużej i nasza męska część domowników również się z nim polubiła. Z pewnością jest to produkt godny polecenia ze względu na skuteczność działania i cenę.
Tołpa z tymi enzymami wypuściła całą linię do oczyszczania, włosów czy krem do twarzy, o którym więcej przeczytacie tutaj.
Nazwa: Dyniowy peeling wygładzający
Marka: eeny meeny
Producent: eeny meeny
Kraj: Polska
Opis producenta: Dyniowy peeling wygładzający
INCI: Aqua, Glycerin, Lactobacillus/Pumpkin Fruit Ferment Filtrate, Montmorillonite, Cetearyl Alcohol, Propanediol, Microcrystalline Cellulose, Brassica Alba Seed Oil, Oryza Sativa Bran Oil, Illite, Gluconolactone, Mel, Butyrospermum Parkii Butter, Lactobionic Acid, Hydrogenated Olive Oil, Tocopherol, Kaolin, Leuconostoc/Radish Root Ferment Filtrate, Helianthus Annuus Seed Oil, Aronia Melanocarpa Fruit Extract, Curcuma Longa Root Extract, Olea Europaea Fruit Oil, Xanthan Gum, Sodium Cocoyl Glutamate, Olea Europaea Oil Unsaponifiables, Cetearyl Glucoside, Isostearyl Isostearate, Nelumbo Nucifera Flower Extract, Sodium Lactate, Phenethyl Alcohol, Cellulose Gum, Sodium Stearoyl Glutamate, Disodium Cocoyl Glutamate, Sclerotium Gum, Tetrasodium Glutamate Diacetate, Ethylhexylglycerin, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate
Propozycja od eeny meeny jako enzym zawiera:
enzym z dyni (INCI: Lactobacillus/Pumpkin Fruit Ferment Filtrate) - pozyskiwany z dyni; przyśpiesza odnowę komórkową naskórka, działanie złuszczające
Dodatkowo w składzie znajdziemy delikatne kwasy PHA w postaci kompleksu glukonolaktonu (INCI: Gluconolactone) i kwasu laktobionowego (INCI: Lactobionic Acid), które również mają działanie złuszczające. Dodatkowo w składzie znajdziemy glinkę, która ma działanie oczyszczające i ograniczające produkcję sebum, oleje roślinne i ekstrakty, których zadaniem jest działanie łagodzące czy przeciwutleniające dla naszej skóry.
Produkt ma konsystencję emulsji z delikatnie pomarańczowym kolorem o przyjemnym zapachu. Łatwo się go zmywa i nie ma natychmiastowego efektu ściągnięcia skóry po jego zmyciu. Żadna z nas podczas aplikacji nie zaobserwowała żadnych skutków negatywnych w postaci szczypania. Po zmyciu produktu nasza skóra jest wyraźnie oczyszczona, wygładzona, delikatna i miękka w dotyku. Produkt zdecydowanie jest polecany do skór wrażliwych i alergicznych, co również potwierdza Olga (posiadaczka bardzo wrażliwej cery).
Nazwa: Matcha power peel multikwasowy peeling enzymatyczny do twarzy
Marka: Veoli Botanica
Producent: Veoli Botanica Sp.zo.o.
Kraj: Polska
Opis producenta: Matcha power peel multikwasowy peeling enzymatyczny do twarzy
INCI: Aqua, Gluconolactone, Bentonite, Glycerin, Adansonia Digitata Fruit Pulp Powder, Camellia Sinensis Leaf Powder, Tribehenin, Isostearyl Isostearate, Sorbitan Stearate, Citric Acid, Vitis Vinifera (Grape) Seed Oil, Sucrose Cocoate, Lactic Acid, Fragaria Ananassa Fruit Extract, Rubus Idaeus Fruit Extract, Rubus Fruticosus Fruit Extract, Ananas Sativus Fruit Extract, Citrus Aurantium Amara Extract, Bromelain, Salix Alba Bark Extract, Bakuchiol, Methylpropanediol, 4-Terpineol, Salicylic Acid, Tartaric Acid, Glucose, Acer Saccharum (Sugar Maple) Extract, Citrus Limon (Lemon) Peel Oil, Sodium Hydroxide, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Hydroxyacetophenone, Xanthan Gum, Parfum.
W propozycji od Veoli Botanica enzym to:
bromelina (INCI: Bromelain) - pochodzi z ananasa; działa przeciwzapalnie, złuszczająco i wygładzająco. Podobnie jak mieliśmy u Tołpy
Do tego mamy kwasy w postaci:
AHA: kwas mlekowy (ICNI: Lactic Acid), kwas cytrynowy (INCI: Citric acid) oraz kwas winowy (INCI: Tartaric Acid); działanie złuszczające i wyrównujące koloryt skóry.
PHA - glukonolakton (INCI: Gluconolactone); działanie oczyszczające, wygładzające i wyrównujące koloryt skóry
BHA - kwas salicylowy (ICNI: Salicylic Acid) ; charakteryzuje się działaniem oczyszczającym antybakteryjnym, przeciwzapalnym, reguluje wydzielanie sebum
W składzie znajdziemy również wyciąg z zielonej herbaty matcha (INCI: Camellia Sinensis Leaf Powder), która jest silnym antyoksydantem. Jest jej na tyle dużo w składzie, że zielony kolor produktu zawdzięczany właśnie jej i po nałożeniu wyglądamy jak Shrek. Konsystencja produktu ma postać pasty, którą łatwo się rozprowadza i zmywa. Produkt podczas aplikacji nie powoduje żadnych nieprzyjemnych odczuć jak pieczenie. Po zmyciu nie ma natychmiastowego efektu ściągnięcia skóry. Nasza skóra po użyciu multi-kwasowego peelingu enzymatycznego od Veoli Botanica jest oczyszczona, wygładzona i delikatna w uczuciu.
Do tego wszystkiego produkt jest wegański i bazuje na sporej zawartości surowców naturalnych.
Gdybyśmy miały wybrać jeden ulubiony peeling z powyższych 3 propozycji byłoby nam bardzo ciężko. Z każdym z nich polubiła się nasza cera, efekt oczyszczenia i złuszczania był satysfakcjonujący w każdym przypadku. Trudno nam stwierdzić czy któryś z nich jest lepszy do zniwelowania przebarwień czy zmniejszenia wydzielania sebum, ze względu na zbyt krótki czas testowania. Patrząc na składy to propozycja od Veoli Botanica powinna być skuteczniejsza, ze względu na zawartość kwasów. Każda propozycja jest bardzo dobra dla cer zmagających się z nadmierną produkcją sebum, rozszerzonymi porami i niedoskonałościami i oczywiście dla cer wrażliwych.
| Tołpa peeling 3 enzymy | eeny meeny peeling enzymatyczny | Matcha power peel multikwasowy peeling enzymatyczny do twarzy
|
DLA KOGO: | każdy rodzaj cery, cera delikatna, zmagająca się z niedoskonałościami | każdy rodzaj cery, cera delikatna, alergiczna, zmagająca się z niedoskonałościami | każdy rodzaj cery, delikatna, zmagająca się z niedoskonałościami |
SUROWIEC ZŁUSZCZAJĄCY: | enzymy | enzym+alternatywa do kwasów AHA | enzym+kwasy |
WŁAŚCIWOŚCI: | dogłębne oczyszczenie, redukcja sebum, | dogłębne oczyszczenie, redukcja sebum, | dogłębne oczyszczenie, redukcja sebum, poprawienie kolorytu |
ODCZUCIA SENSORYCZNE: | konsystencja pomiędzy emulsją, a żelem, wygładzona, delikatna skóra po aplikacji | konsystencja emulsji delikatna, wygładzona skóra po aplikacji | konsystencja pasty, delikatna, wygładzona skóra po aplikacji |
ZAPACH: | tak, owocowy, ananasowy, przyjemny | tak, przyjemny | tak, świeży, przyjemny |
Opmerkingen