top of page

CosING - czyli baza surowców


Z jednej strony rynek kosmetyczny oferuje niezliczone ilości surowców, połączeń substancji chemicznych, mieszanin. Z drugiej strony w dobie internetu mamy dostęp do ogromnej ilości opinii na temat składników i wyrobów gotowych.


Jak odnaleźć się w tym morzu produktów, jednocześnie uzyskując rzetelne informacje?


Jednym z narzędzi jest baza CosIng. Między innymi nią posługują się specjaliści przygotowując raport oceny bezpieczeństwa dla końcowego wyrobu kosmetycznego. Baza CosIng powstała w 2008 roku i jest zbiorem informacji o składnikach niedozwolonych i dozwolonych, uwzględniając ich ograniczenia.

Baza zawiera informacje w oparciu o:

  • Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 dotyczące produktów kosmetycznych

  • Dyrektywę kosmetyczną 76/768 / EWG (dyrektywa dotycząca kosmetyków), z późniejszymi zmianami

  • Decyzję Komisji (UE) 2019/701 z dnia 5 kwietnia 2019 r. ustanawiająca słownik wspólnych nazw składników do stosowania na etykietach produktów kosmetycznych 

  • Opinie Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów na temat składników kosmetycznych (wykaz opinii SCCS)

Link do wyszukiwarki znajdziecie tutaj - CosIng Database


CosIng możemy przeszukiwać po nazwie chemicznej substancji, nazwie INCI, numerze CAS czy EINECS. Co ważne znajdziecie tutaj również prawne opinie na temat kontrowersyjnych składników jak np. parabeny.


I tak, biorąc za przykład methylparaben - CosIng METHYLPARABEN

Cosing wyszukiwarka informacji o surowcach kosmetycznych
Źródło: Cosing

Po wyszukaniu składnika, widzicie nazwę INCI, wzór chemiczny, numer CAS, EC, jaką pełni funkcję w kosmetyku oraz wszelkie opinie SCCS dotyczące chociażby ograniczeń w dozowaniu parabenów w kosmetykach.


Pamiętajcie, że CosIng ma charakter informacyjny i nie o wszystkich składnikach znajdziecie pełne informacje. Na przykład pantenol, surowiec znany od lat, nie wzbudzający żadnych wątpliwości. Będzie zawierał w bazie tylko nazwę INCI, numer CAS, EC oraz informacje o funkcji jaką pełni w kosmetyku.


Cosing wyszukiwarka surowców kosmetycznych
Źródło: Cosing

Innym rzetelnym źródłem informacji przygotowanym przez polskich specjalistów z branży kosmetycznej jest portal kosmopedia.org - https://www.kosmopedia.org/


Znajdziecie tutaj dane o najpopularniejszych składnikach (na przykład poruszany wcześniej methylparaben) informacje o obowiązujących regulacjach, a także ciekawostki z branży. Strona miała w 2020 roku swoja nową odsłonę i gorąco polecamy do jej odwiedzania!

Kosmopedia źródło wiedzy o kosmetykach
 

Apelujemy do Was, zbierajcie informacje tylko na podstawie sprawdzonych źródeł. Jeśli nie macie pewności co do rzetelności opinii, szukajcie jej potwierdzenia w innych miejscach. Sięgajcie po opracowania naukowe, jeśli macie wątpliwości skonfrontujcie je z autorytetami w danej dziedzinie.


Zachęcamy gorąco do stosowania tych zasad w kwestii kosmetyków i surowców. Jednak kierujmy się również tymi wskazówkami przy wyszukiwaniu informacji w każdej z dziedzin.


Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page