top of page

Peptydy w pielęgnacji skóry

Z tego artykułu dowiesz się co to są i jak działają peptydy w pielęgnacji. Czy ich obecna popularność jest uzasadniona?
Co to jest peptyd i ich rodzaje?


Chemicznie to aminokwasy połączone wiązaniem peptydowym, naturalnie występują w naszym organiźmie. Są budulcem naszej warstwy lipidowej skóry. Dobrze znanym wszystkim peptydem jest kolagen. Dodatkowo mogą być przekaźnikami czy regulatorami różnych procesów. Od kilku lat są intensywnie weryfikowane pod kątem działania na naszą skórę. Wiemy już, że działają bardzo dobrze przeciwzmarszczkowo i regenerująco. W przemyśle kosmetycznym wyróżniamy peptydy:

 • sygnałowe (np. INCI: Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5,) - stymulują produkcję kolagenu i elastyny. Dzięki czemu nasza skóra jest gładka i jędrna. Ich działanie polega na "zaalarmowaniu" o konieczności rozpoczęcia procesów naprawczych.

 • neuropeptydy (np. INCI: Tripeptide-3, Pentapeptide-18, Acetyl Hexapeptide-8) - hamują one skurcze fibroblastów, co spowalnia aktywność komórek i zmniejsza powstawanie zmarszczek. Blokują one uwalnianie substancji odpowiedzialnych za skurcz mięśni, co przekłada się na redukcję mimiki i wygładzenie zmarszczek.

 • transportowe (np. INCI: Copoer Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinate) - ich głównym zadaniem jest transport substancji aktywnych w głąb skóry.


Każdy może stosować peptydy.
peptydy w kosmetykach

Jak działają peptydy?


Najprościej mówiąc peptydy przekazują określonym komórkom co mają robić. Najczęściej sygnał do komórki przekazywany jest za pośrednictwem receptora. Nie jest tak, że każdy peptyd pasuje do każdego receptora. Te kombinacje aminokwasów mają powinowactwo do odpowiednich receptorów. Można to porównać do zamka i klucza. Aby otworzyć konkretne drzwi potrzebujemy odpowiedniego zamka. Aby uruchomić konkretny proces w danej komórce potrzebujemy konkretny receptor i pasujący do niego peptyd.peptyd i receptor
Najpopularniejszym obecnie peptydem miedziowym jest GHK.


Właściwości peptydów w kosmetykach


W zależności od peptydu mogą one dawać różne działanie w kosmetykach:

 • redukcja zmarszczek mimicznych

 • nawilżenie skóry

 • regeneracja

 • ujędrnienie, wygładzenie

 • rozjaśnienie przebarwień

 • działanie przeciwtrądziwkowe


Jednak najczęściej wykorzystywane są w produktach przeciwzmarszczkowych jak np. w linii aktywne peptydy od Ava Laboratorium.


Dobrze znanym wszystkim peptydem jest kolagen.

Kto powinien stosować peptydy?


Każdy może stosować peptydy, jest to grupa surowców o niskim potencjale drażniącym, stąd nie obawiaj się trudności jak to może być przy kuracji retinoidami. Osoby z cerą wrażliwą jak najbardziej mogą po nie sięgać. Warto dobrać produkt z takim peptydem, który będzie wspomagał naszą cerę w takim konkretnym działaniu, na którym nam zależy Potrzebujesz wygładzanie zmarszczek to wybieraj produkty z peptydami sygnałowymi czy neuropeptydami, do przebarwień takie, które są skuteczne na tym polu.


Z czym łączyć peptydy?

Można je stosować w pielęgnacji porannej jak i wieczornej. Z większością topowych surowców jak niacynamid, ceramidy, kwas hialurnowy, retinal bardzo dobrze współgrają. Momentami wzmacniając działanie innych składników aktywnych.

W niskim pH mogą tracić swoje właściwości, stąd lepiej unikać ich w połączeniu z kwasami czy witaminą C w postaci kwasu askorbinowego, gdyż kompletnie nie będą one działały.


aktywne peptydy Ava Laboratorium

Nie jest tak, że każdy peptyd pasuje do każdego receptora. Te kombinacje aminokwasów mają powinowactwo do odpowiednich receptorów. Można to porównać do zamka i klucza.

Peptydy miedziowe


Gdybyśmy miały wskazać jakie surowce były najpopularniejsze przy opracowywaniu receptur na początku 2024 to zdecydowanie są to peptydy miedziowe.


Są to peptydy transportujące, zbudowane z krótkich łańcuchów z jonami miedzi. Najpopularniejszym peptydem miedziowym jest tripeptyd zbudowany z glicyny - histydyny - lizyny, popularnie określany GHK, w kosmetykach występuje pod INCI: Copoer Tripeptide-1. Już w 1973 roku odkryto, że powinowactwo jonów miedzi do tego tripeptydu jest dużo wyższe niż do innych. Miedź w naszym organizmie uczestniczy w wielu procesach biochemicznych, m.in procesach oksydacyjnych, neurotransmisji, co przekłada się na funkcjonowanie skóry.

Owy tripeptyd z glicyny - histydyny - lizyny jest obecny w cząsteczce kolagenu typu I, wraz z wiekiem jego poziom spada. W badaniach udowodniono, że w razie urazu jest on uwalniany przez tkanki, dzięki czemu ma znaczący wpływ na procesy regeneracji skóry.

Peptydy miedziowe nie tylko transportują miedź czy biorą udział w procesach naprawczych, ale również pomagają zniwelować drobne zmarszczki, nadają skórze miękkość, elastyczność. Stymulują również wzrost włosów.Peptydy to surowce, które budzą wątpliwości w kwestii swojego działania. Dlaczego? Większość badań potwierdzających działanie danego peptydu zostało przeprowadzonych na hodowlach komórkowych (in vitro). Badania z udziałem grup badawczych są ograniczone, chociaż zmienia się to ostatnio na plus. Mechanizmy działania peptydów budzą nieporozumienia oraz mocno do dyskusji poddawana jest ich przenikalność przez skórę. Mimo wszystko warto włączyć je do swojej pielęgnacji gdyż ciągle są one ulepszane, poprawiana ich stabilność czy przenikanie. Mają za duży wachlarz zastosowań aby kompletnie o nich zapomnieć.Comentários


Os comentários foram desativados.
IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
bottom of page