top of page

NMF – dlaczego pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu skóry?

Ostatnio często spotykamy się z deklaracjami marketingowymi, które wykorzystują w swojej komunikacji zwrot - NMF. Jak wszystkie tego typu skróty brzmią mądrze, ale czy rozumiemy dokładnie co się za nimi kryje? NMF pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu naszej skóry, więc sprawdźmy co tak naprawdę oznacza.

 


NMF – czyli co?


Skrót NMF pochodzi od angielskiego Natural Moisturizing Factor, w polskiej nomenklaturze oznacza Naturalny Czynnik Nawilżający. Słowo „naturalny” odnosi się do tego, że jest syntetyzowany w organizmie na drodze naturalnych procesów, natomiast „czynnik nawilżający” odnosi się do mieszaniny rozpuszczalnych w wodzie związków, które są odpowiedzialne za utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia w warstwie rogowej skóry.


NMF powstaje na drodze rozpadu białka – filagryny podczas procesu różnicowania komórek w naskórku. Ta nawilżająca mieszanina związków, głównie gromadzi się wewnątrz korneocytów, czyli komórek naskórka i stanowi około 10% ich objętości. Wraz z lipidami cementu międzykomórkowego tworzy barierę hydro-lipidową. To NMF odpowiedzialny jest za trzon „hydro” w tej strukturze, o której więcej możecie poczytać w naszym wcześniejszym artykule - Bariera naskórkowa. Czym jest i jaki ma wpływ na stan naszej skóry?


NMF tworzy wraz z cementem komórkowym barierę hydro-lipidową naskórka.

 
NMF - jaką pełni funkcję?


Naturalny czynnik nawilżający, jak sama nazwa wskazuje, odpowiada za poziom wilgotności naskórka. Nie składa się on jednak z wody, jak moglibyśmy przypuszczać, a z higroskopijnych substancji, które mają zdolność jej wychwytywania i wiązania. W baaardzo dużym uproszczeniu NMF możemy porównać do magnesu, który przyciąga wodę, a następnie zaczyna pęcznieć pod jej wpływem.


NMF jest „magnesem” przyciągającym i absorbującym wodę.

Dla zobrazowania spójrzcie na ten przykład. Jeśli pijecie dużo wody w czystej postaci to bardzo często mówiąc w skrócie „przelatuje” ona przez nasz organizm, nie gromadząc się w jego strukturach. Dlatego do nawodnienia zaleca się picie elektrolitów, które mają za zadanie związać wodę i utrzymać ją wewnątrz organizmu. Podobną funkcje pełni właśnie NMF.


Tym sposobem NMF jest odpowiedzialny za utrzymanie odpowiedniego środowiska dla procesów zachodzących w naskórku. Jednocześnie mocno przyczynia się do stopnia elastyczności naszej skóry i szczelności bariery naskórkowej, a także bezpośrednio wpływa na TEWL, czyli transepidermalną ucieczkę wody, o której więcej dowiecie się tutaj - TEWL - najważniejszy parametr skóry.


Im mniej "wolnej" wody w naskórku, a więcej związanej przez NMF, tym mniejszy TEWL.

 

NMF naturalny czynnik nawilżający kosmetyki

Jak NMF wpływa na naszą skórę?


Szacuje się, że około 20-30% suchej masy warstwy rogowej naskórka stanowi właśnie NMF.


Zbyt mała zawartość NMF będzie się bezpośrednio przyczyniać do:


- zaburzeń w funkcjonowaniu bariery naskórkowej

- odwodnienia skóry

- przesuszeń

- nadmiernego złuszczania się naskórka

- wzmożonej wrażliwości skóry

- podrażnień

 

NMF powstaje na drodze procesów rozpadu białka filagryny. Co ciekawe odkryto zaburzenia w funkcjonowaniu i w genie filagryny przy etiopatogenezie chorób takich jak AZS. Jeśli interesuje Was bardziej ta jednostka chorobowa zachęcamy do zapoznania się z artykułem - Atopowe zapalenie skóry - jak pielęgnować skórę z AZS.

Olga jedna z założycielek Kosmos w Słoiczku zmaga się z AZS od dzieciństwa, dlatego wie co nie co o tej jednostce chorobowej.

 


Z czego składa się Naturalny Czynnik Nawilżający?


NMF jak już wspomniałyśmy to nie jedna substancja, a mieszanina powstała po rozpadzie filagryny. W jego skład wchodzą:


- kwas pirtoglutaminowy (PCA)

- mocznik

- cukry

- kwas mlekowy

- glukozamina

- kreatynina

- aminokwasy

- sole kwasu cytrynowego i mrówkowego

- jony (Na+, Ca2+, Mg2+, K+, P3+, Cl-)

 


NMF naturalny czynnik nawilżający kosmetyki


Wszystkie powyższe substancje są naturalnie syntetyzowane w skórze, jednak wykorzystywane są również w kosmetyce. Poniżej znajdziecie listę INCI, których powinniście szukać w składzie:


- Alanine, Arginine, Cysteine, Histidine, Serine, Threonine, Valine – czyli aminokwasy, składniki budulcowe białek, które stymulują również fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny


- PCA, Sodium PCA – czyli kwas piroglutaminowy, naturalny składnik NMF, o działaniu nawilżającym i ograniczającym TEWL


- Urea – czyli mocznik, najczęściej pochodzenia syntetycznego, składnik NMF, który wiąże wodę. W niskich stężeniach odpowiada za nawilżenie, natomiast w wyższych jego działanie nieco się zmienia i działa złuszczająco, zwiększając również przenikanie innych substancji aktywnych


- Glucosamine, Glucose, Lactose – czyli cukry, na rynku znajdziecie również inne substancje będące pochodnymi cukrów, wiążą one wodę i zapobiegają TEWL


- Magnesium PCA, Potassium PCA, Sodium PCA – czyli jony, będące naturalnym składnikiem NMF


- Sodium Lactate, Ammonium Lactate - czyli mleczany, wykazują podobną funkcjonalność do mocznika, w niższych stężeniach działają keratoplastycznie (zmiękcza warstwę rogową), natomiast w wyższych keratolitycznie (złuszczająco). Dodatkowo wykazują również właściwości antybakteryjne.

 


Oprócz składników, które znajdziemy w NMF syntetyzowanym w skórze, na rynku istnieją też składniki o podobnym działaniu, jak na przykład:


- INCI: Trehalose – trehaloza, dwucukier składający się z dwóch cząsteczek glukozy. Wykazuje podobne działanie do cukrów naturalnie występujących w NMF

- INCI: Saccharide Isomerate – pochodna cukrowa, pozyskiwana z roślin, wykazująca podobne działania do NMF, a także działanie przeciwzapalne.

 

Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page