top of page

Mikrobiom skóry. Dlaczego jest tak ważny w pielęgnacji? Rozmowa z założycielkami marki be'liv.

Mikrobiom skóry to nie tylko trend kosmetyczny, ale realny parametr wpływający na stan naszej cery, Jak o niego dbać? Czym tak naprawdę jest? I jak realnie można wpłynąć na jego stan, zapytałyśmy założycielki marki be'liv - marki kosmetycznej wykorzystującej moc żywych bakterii probiotycznych!

Wspomaganie mikrobiomu skóry krem z probiotykiem


Kosmos w Słoiczku: Zacznijmy od początku, jesteście mikrobiolożkami. Skąd pomysł na wejście w świat kosmetyczny?


be'liv: Tak, rzeczywiście jesteśmy mikrobiolożkami. Nasza praca nieodłącznie związana jest laboratorium. Oprócz tego, że wiele lat naszej pracy poświęciłyśmy probiotykom, badając ich wpływ na organizm człowieka, to bardzo często też badałyśmy produkty kosmetyczne pod kątem ich jakości. Mam na myśli badania mikrobiologiczne, czyli ich czystość mikrobiologiczną, testy konserwacji itp. Przy tej okazji przeszłyśmy też szkolenie z recepturowania kosmetyków, aby lepiej “zrozumieć” produkty kosmetyczne. Paulina dodatkowo jest audytorem przemysłu kosmetycznego, czyli zna się na przepisach obowiązującego prawa kosmetycznego, wie jak kosmetyki powinny być wyprodukowane zgodnie ze standardami GMP.

To była nasza pierwsza styczność z kosmetykami od innej strony niż tylko jako konsumentki.

Poza tym jesteśmy też kobietami więc interesujemy się pielęgnacją skóry, interesuje nas to jak konkretne surowce działają na skórę.

Doświadczenia z probiotykami spowodowały, że zaczęłyśmy poszukiwać na rynku kosmetyków prawdziwie probiotycznych czyli takich które zawierają żywe bakterie probiotyczne. Szybko okazało się jednak, że takich kosmetyków na rynku nie ma. Nasza ciekawość naukowca nie pozwoliła nam długo czekać i szybko podjęłyśmy własne próby recepturowania kosmetyków z dodatkiem żywych bakterii. Oczywiście nie były to od razu kosmetyki, które można wystawić na półkę sklepową, ale liczył się efekt ich działania. A efekt przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania 🙂.


Kosmos w Słoiczku: Skąd nazwa be'liv?


be'liv: Nazwa naszej marki kosmetycznej powstawała długo, niemal w pocie czoła 🙂Chciałyśmy, żeby nie była ona przypadkowa, żeby niosła ze sobą coś więcej niż tylko kolejna nazwa kremów. Przez to, że kremy zawierają żywe bakterie to chcemy, aby nasza marka kojarzona była z czymś żywym. Dlatego „be liv” niesie ze sobą „bądź żywy”, „żyj pełnia życia”, „ożyw swoją skórę”.

Jednocześnie „be liv” brzmi jak „uwierz”… uwierz w moc bakterii, uwierz w moc nauki, uwierz ekspertkom od mikrobiomu.


Kosmos w Słoiczku: Czy możecie w jak najprostszy sposób wytłumaczyć co to tak naprawdę jest mikrobiom?


be'liv: Mówiąc najprościej mikrobiom to mikroorganizmy bytujące w naszym organizmie. W kontekście skóry to mikroorganizmy bytujące na naszej skórze i odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie skóry.

Mówiąc o mikrobiomie mamy zwykle na myśli bakterie, ale trzeba także pamiętać, że w skład mikrobiomu wchodzą także wirusy, grzyby archeony. Wynika to z tego, że funkcja bakterii w organizmie człowieka jest najbardziej poznana.

Można też się spotkać z pojęciem mikrobioty. Niektórzy stosują rozróżnienie pojęć mikrobiota i mikrobiom, ten pierwszy termin stosując do zespołu organizmów, a drugi do zespołu ich genomów. Aczkolwiek my stosujemy te pojęcia zamiennie mówiąc o mikroorganizmach na skórze czy w innych częściach naszego ciała


Kosmos w Słoiczku: Dlaczego mikrobiom skóry jest tak ważny w naszej pielęgnacji?


be'liv: Mikrobiom skóry jest ważny w codziennej pielęgnacji, ponieważ odpowiada on za prawidłowe funkcjonowanie i zdrowy wygląd naszej skóry. Rolą mikrobiomu jest:

 • utrzymanie bariery ochronnej przed alergenami i czynnikami drażniącymi;

 • utrzymanie prawidłowego, kwaśnego pH skóry;

 • zachowanie równowagi hydrolipidowej;

 • produkcja substancji nawilżających (maślan, octan, propionian);

 • ochrona przed rozwojem bakterii patogennych;

 • wspieranie układu odpornościowego skóry;

 • rozkład wolnych rodników (zapobiega fotostarzeniu);

Ważne jest, aby zachować mikrobiom skóry w równowadze. Prawidłowy, zdrowy mikrobiom to taki, który składa się z różnych gatunków drobnoustrojów będących w równowadze ilościowej.


Kosmos w Słoiczku: Jak powstają zaburzenia w funkcjonowaniu mikrobiomu?


be'liv: Mikrobiom skóry jest codziennie narażony na uszkodzenia. Używanie kosmetyków z silnymi konserwantami powoduje jego uszkodzenie. Skomplikowana rutyna pielęgnacyjna z zastosowaniem wielu kosmetyków może prowadzić do kumulacji składników kosmetyków na skórze co również zaburza mikrobiom skóry. Zbyt wysokie pH kosmetyków które stosujemy powoduje nadmierne namnażanie bakterii lub grzybów chorobotwórczych co może prowadzić do różnych stanów zapalnych skóry.

Również antybiotykoterapia zarówno miejscowa jak i doustna rujnuje mikrobiom naszej skóry.

Dodatkowo zanieczyszczone powietrze, nadmierny stres, nieprawidłowe odżywianie, nadużywanie alkoholu i palenie papierosów to wszystko wpływa na cały nasz organizm w tym także na mikrobiom skóry.

Tych czynników jest naprawdę sporo w naszym życiu, dlatego warto pamiętać o mikrobiomie skóry podczas codziennej pielęgnacji.


Kosmos w Słoiczku: Przy jakich schorzeniach skóry stan mikrobiomu jest szczególnie ważny?


be'liv: Brak równowagi w składzie mikrobioty skóry (czyli dysbioza) jest związany z wieloma stanami chorobowymi skóry, takimi jak egzema (AZS), trądzik pospolity, trądzik różowaty, alergie, łojotokowe zapalenie skóry oraz łupież.

Przykładowo trądzik pospolity charakteryzuje się małą różnorodnością mikrobiomu oraz dominacją bakterii Cutibacterium acnes. Trądzik różowaty jest związany z przerostem komensalnych bakterii Staphylococcus epidermidis oraz nużeńców (Demodex folliculorum). Znowu, łupież związany jest z przerostem grzybów drożdżopodobnych z rodzaju Malassezia spp. Jak widać każda choroba skórna cechuje się innym zaburzeniem w składzie mikrobiomu.

Podczas leczenia stanów chorobowych skóry należy pamiętać o przywróceniu mikrobiomu do stanu równowagi. Bardzo często zdarza się że stosujemy leki np. na trądzik a po ich odstawieniu trądzik znowu powraca. Dzieje się tak na skutek tego, że mikrobiom pozostaje wciąż zaburzony. Warto podczas terapii stosować kremy z żywymi bakteriami, które będą przywracać mikrobiom do równowagi.


Kosmos w Słoiczku: Jak dbać o dobry stan mikrobiomu naszej skóry?


be'liv: Wbrew pozorom pielęgnacja skóry z uwzględnieniem mikrobiomu skóry jest dosyć prosta. Oczywiście należy pamiętać o stosowaniu kosmetyków prawdziwie probiotycznych czyli takich które zawierają żywe bakterie probiotyczne. Będą one działać na naszą skórę nie tylko w momencie posmarowania, ale przez dłuższy czas po aplikacji. Najlepiej, jeśli kosmetyk oprócz żywych bakterii probiotycznych zawierałby także prebiotyki, czyli substancje stanowiące pokarm dla bakterii na naszej skórze.


Dodatkowo:

 • wybieraj kosmetyki o naturalnych składach

 • zwracaj uwagę na pH kosmetyków które używasz. Skóra najlepiej się czuje w pH ok 5

 • zminimalizuj ilość kosmetyków do minimum w codziennej pielęgnacji. Wieloetapowa, skomplikowana rutyna pielęgnacyjna nie wpływa dobrze na mikrobiom skóry.

 • używaj letniej wody do mycia twarzy (temp. ok 35 stopni). Wyższa temperatura uszkadza mikrobiom skóry.

 • używaj peelingów nie częściej niż raz na 2 tyg. Mikrobiom skóry regeneruje się w ciągu 14 dni.


Kosmos w Słoiczku: W swoich recepturach wykorzystujecie probiotyki, prebiotyki i postbiotyki. Czy możecie wytłumaczyć, dlaczego należy łączyć moc tych 3 grup składników?


be'liv: W naszych kremach wykorzystałyśmy cały potencjał biotechnologii poprzez zastosowanie formuły 3P czyli pre, pro i posbiotyków. Pozwalają one pielęgnować skórę w trzech różnych kierunkach. Probiotyki w postaci żywych bakterii probiotycznych, uzupełniają mikrobiom skóry.

Oprócz probiotyków, dostarczamy także do skóry prebiotyki które stanowią składniki odżywcze dla bakterii bytujących na skórze, czyli odżywiają mikrobiom skóry. Posbiotyki czyli substancje produkowane przez bakterie probiotyczne na drodze fermentacji. Inaczej mówiąc to biofermenty o właściwościach nawilżających, odżywczych, antyoksydacyjnych itp.


Kosmos w Słoiczku: Jak udało Wam się osiągnąć stabilną recepturę kosmetyczną zawierającą żywe bakterie?


be'liv: Udało nam się to chyba dlatego, że jako mikrobiolożki inaczej patrzymy na recepturowanie. Dodatkowo trochę znamy bakterie probiotyczne i wiemy czego one potrzebują a czego nie lubią. Zastosowanie opakowania dwukomorowego ułatwiło nam całe zadanie. Dodatkowo opakowanie airless czyli bez dostępu powietrza pozwoliło nam na zastosowanie łagodnych konserwantów dzięki czemu bakterie w naszych kremach pozostają żywe.

Reszta niech pozostanie naszą tajemnicą 🙂.


Kosmos w Słoiczku: Oprócz bakterii z jakich składników korzystacie?


be'liv: Oprócz bakterii wykorzystujemy inuline i alfa glukan jako probiotyki oraz biofermenty np biofermet z alg. Oczywiście dbamy, aby składniki, z których korzystamy pochodziły ze sprawdzonego źródła. Są to surowce pochodzenia naturalnego np. olej ze słodkich migdałów, olej konopny, olej z awokado, olej z dzikiej róży, masło shea, kwas hialuronowy, sok aloesowy, niacynamid, wyciągi ziołowe.


Kosmos w Słoiczku: Dysponujecie badaniami, które potwierdzają skuteczność działania Waszych produktów?


be'liv: Nasze produkty zostały dokładnie zbadane zgodnie z wymaganiami stawianymi przez Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r. dotyczące produktów kosmetycznych. My jednak chciałyśmy te podstawowe badania rozszerzyć i tak też się udało. Dzięki dofinansowaniu z UE udało nam się przeprowadzić również badania aparaturowe oraz sprawdzić jak nasz szczep wpływa na mikrobiom probantów.

Potwierdziłyśmy kolonizację szczepem L.plantarum, który jest w naszym kremie. Dodatkowo w większości przypadków doszło do ograniczenia obecności drobnoustrojów patogennych po 4 tygodniach stosowania kremu. Czyli w przypadku nadmiernego rozrostu flory patogennej np. w trądziku, żywe bakterie w kremach be’liv ograniczają ich obecność i przywracają równowagę mikrobiomu skóry.

W badaniach aparaturowych wykonanych pod okiem dermatologa potwierdziłyśmy dla naszych kremów wzrost poziomu nawilżenia, zmniejszenie utraty przeznaskórkowej, poprawę elastyczności oraz zmniejszenie głębokości zmarszczek.

Dodatkowo aktywne probiotyki mają właściwości prozdrowotne, udowodnione w licznych badaniach naukowych:

 • uzupełniają mikrobiom skóry,

 • regulują pH skóry,

 • produkują w czasie rzeczywistym substancje odżywcze dla skóry, dlatego działają cały czas, a nie tylko w chwili aplikacji!

 • wzmacniają działanie układu odpornościowego skóry.


Kosmos w Słoiczku: Jakie obecnie produkty proponuje marka be'live?


be'liv: Na naszej stronie internetowej www.belivcosmetics.com aktualnie dostępne są 4 rodzaje kremów do twarzy z aktywnym probiotykiem: anti-aging, intensywnie nawilżający, odżywczy, regenerujący. Są to produkty dwufazowe, tzn. każdy zawiera fazę kremową i probiotyczną. Dzięki temu w jednym produkcie połączyłyśmy dobroczynny wpływ probiotyków z pielęgnacyjnym działaniem kremu. Zapraszamy do przetestowania na własnej skórze 😊


Kosmos w Słoiczku: O jakie produkty zamierzacie poszerzyć swoje portfolio?


be'liv: Obecnie pracujemy nad recepturami 7 kolejnych kosmetyków do pielęgnacji całego ciała. Niebawem gama probiotycznych kosmetyków be’liv poszerzy się o żel do mycia twarzy, żel pod prysznic i balsam do ciała, mydło w płynie, krem do rąk, peeling do ciała oraz szampon! Zachęcamy do śledzenia postępów naszych prac na stronie internetowej oraz na naszych mediach społecznościowych.Zapraszamy do odwiedzenia strony marki be'live. Możecie to zrobić klikając tutaj -> be'live cosmetics.Artykuł powstał we współpracy z marką be'liv.


Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
bottom of page