top of page

Jak kupować kosmetyki?

Ile razy stałaś przed półką kosmetyków w sklepie i się zastanawiałaś co wybrać? Który produkt będzie dla mnie najlepszy? Ile razy takie myśli Ci towarzyszyły?

Wybranie produktu, który spełni nasze oczekiwania nie jest łatwym zadaniem, szczególnie przy ilości kosmetyków, które są dostępne na naszym rynku.


Wiesz, że polski rynek jest nie lada ewenementem na rynku europejskim? W żadnym innym kraju, nie ma tak dużej fragmentacji rynku i takiego wyboru w lokalnych markach. To jest nasz znak rozpoznawczy, z którego powinniśmy być dumni. 
Zatem na co zawracać uwagę przy wyborze kosmetyków?


Najważniejsze to znać własne potrzeby i preferencje. Wybierajmy produkty, które są przeznaczone do naszego typu cery. I co najważniejsze dajmy czas danemu produktowi na działanie. Kosmetyk aby przynieść oczekiwane rezultaty musi być stosowany regularnie przez jakiś czas. Jaki to ma być czas? Po kilku stosowaniach będziemy w stanie określić czy odpowiada nam konsystencja, zapach, czy nie mamy żadnego podrażnienia. Do oceny takich parametrów często służą właśnie próbki. Aby ocenić już konkretne działanie kosmetyku, w tym m.in deklaracje marketingowe (o których więcej tutaj) potrzebne jest czasami nawet kilka tygodni. Nie odrzucajmy produktu, tylko dlatego, że po 3 dniach stosowania nasza cera nie jest porcelanowa. Kosmetyki drogeryjne potrzebują czasu aby zadziałać. My same testujemy kosmetyki po 3-4 tygodnie zanim wydamy ostateczny werdykt. 


Przy wyborze najważniejsze jest kierować się własnymi potrzebami i preferencjami, pamiętaj o tym. Nie ulegaj chwilowej modzie czy morzu "polecajek"!

jak wybierać kosmetyki

Czy kierować się "polecajkami" z internetu?

Jak najbardziej, jednak nie traktujmy ich jak wyroczni. Zwróćmy uwagę czy osoba testująca dany produkt ma typ cery podobnej do nas. Będzie to już dla nas duża wskazówka czy produkt ten może być dla nas odpowiedni. Zwracaj uwagę na surowce jakie zawiera dany produkt i jakie ma potwierdzone działanie. Najważniejsze to mieć na uwadze, że każdy ma inne preferencje i jednemu odpowiada ciężka konsystencja, ktoś inny będzie wolał lżejszą. Zwracaj na to również uwagę przy recenzjach w sieci.


Czy tylko drogi kosmetyk może być skuteczny?


Jak wybierać kosmetyki

Zdecydowanie NIE. Na cenę produktu składa się wiele rzeczy, nie tylko skład, ale opakowanie, w jakim miejscu stoi w sklepie, jakie nakłady zostały poniesione na marketing i wiele innych. Za miejsce na półce w sklepie trzeba płacić… i to srogo. Panuje błędne przekonanie, że produkty w dolnych półkach są nic nie warte. Nic bardziej mylnego. Marka nie zapłaciła aby być wyżej. Na cenę produktu składa się wiele składowych i nie zawsze wyższa cena oznacza lepszy produkt. Warto zwrócić uwagę na skład i użyte surowce. W INCI surowce są podane od największego stężenia z tym, że od 1% surowce mogą być podawane w dowolnej kolejności i nie podaje się surowców, które są poniżej 0,1%. Każdy surowiec w zależności od produktu końcowego ma określone maksymalne dopuszczone dozowanie i np. retinol w produktach kosmetycznych (wyjątkiem jest mleczko do ciała) może być tylko w stężeniu max 0,3%. Nie wszystko co jest pod koniec INCI jest oznaką, że dany surowiec jest tylko czysto marketingowy. Czasami nie można go użyć więcej.

Nie ma co ukrywać, że cena jest mocnym wyznacznikiem wyborów zakupowych, warto pamiętać, że nie zawsze to co kosztuje "grube monety" będzie działać ;)


Nie tylko drogi kosmetyk będzie skuteczny.

Temat jak wybierać produkty kosmetyczne w ich morzu, poruszałyśmy szerzej w podcaście u Do Trzech Razy Skóra. Zachęcamy do jego odsłuchania, znajdziesz go w serwisach streamingowych odcinek 177 Jak kupować kosmetyki?

Przy wyborze najważniejsze jest kierować się własnymi potrzebami i preferencjami, pamiętaj o tym. Nie ulegaj chwilowej modzie czy morzu polecajek!

Comments


Commenting has been turned off.
IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page