top of page

Home swap - nowa forma podróżowania


Kosmos w Słoiczku, jest stroną poświęconą chemii i kosmetologii, jednak nie tylko kosmetyką żyjemy😉 W strefie Lifestyle chciałybyśmy przybliżać Wam ciekawostki ze świata i to nie tylko tego branżowego. Jak mogliście zauważyć w zakładce "o nas" mamy również inne zainteresowania jak chociażby podróżowanie. Rok 2020 znacząco utrudnił pielęgnowanie tego hobby jednak natknęłyśmy się na formę zmiany otoczenia, która jest możliwa nawet w pandemię i postanowiłyśmy uchylić Wam rąbka tajemnicy.


 

Home Sweet Home

Rok 2020 wywrócił do góry nogami wszystko co dotychczas było dla nas normalnością; pracę, szkołę, codzienne obowiązki, podróżowanie. Większość naszego czasu zaczęliśmy spędzać we własnych czterech kątach, które z czasem zaczęły nam doskwierać i momentami mieliśmy wrażenie, że „chodzimy po ścianach”. Z utęsknieniem wypatrywaliśmy; i ciągle to robimy; możliwości wyjechania chociaż na kilka dni i zmiany otoczenia. Na świecie od dłuższego czasu można przebierać w ofertach zamiany domów lub darmowych noclegach w zamian za opiekę nad zwierzęciem, ogrodem, domem. Podejrzewam, że większość z nas z tego typu formą noclegu, podróżowania spotkała się po raz

home swap, morze

Pierwszy podczas oglądania filmu Holiday, gdzie główne bohaterki zamieniają się swoimi domami- uroczym angielskim domem na prowincji i luksusową willą w Los Angeles. Początkowo myślałyśmy, że to tylko fikcja i nikt w realnym życiu nie zamieni się domem i nie odda go pod opiekę obcym osobom. Okazuje się, że home swapping- zamiana domami (określana również jako: house sharing, house exchange) funkcjonuje i ma się bardzo dobrze, szczególnie popularne jest to w Australii, Nowej Zelandii, USA, Kanadzie czy Wielkiej Brytanii. W Polsce ten trend zyskuje na popularności, a to głównie za sprawą pandemii i zamkniętej turystyki.


Do wymiany domów służą tysiące serwisów (kilka linków poniżej), w tym również specjalne dla singli, katolików, rodzin z dziećmi itp. Serwisy głównie zarabiają na abonamentach.


Home swap, chill, hamak

Formy wymiany są różne:

  • wymiana równoczesna podczas, której obie strony na określony czas opuszczają swoje lokum; najbardziej popularna (home/house swapping)

  • wymiana gościnna czyli dwie rodziny przyjmują się nawzajem w swoich domach

  • opieka nad domem (housesitting)

  • opieka nad zwierzęciem (petsitter)
Jak korzystać z zamiany domów w bezpieczny sposób?


W naszej kulturze zostawienie obcym ludziom dostępu do naszego domu brzmi jak szaleństwo, wynika to głównie z faktu, że nasze domy traktujemy jak oazę i nie jest łatwo oddać je w obce ręce. Jeśli nie znamy drugiego człowieka pojawiają się obawy czy nie zostaniemy oszukani, a nasz dom zniszczony. Zrozumiałe jest, że będą nam towarzyszyć obawy przy takiej formie „wynajmu” lokum. Jednak warto na początku określić swoje obawy; czy nasza obawa wiąże się ze zniszczeniem mienia (tutaj zawsze możemy się ubezpieczyć) czy tego, że nas okradną (wartościowe rzeczy zawsze możemy przechować w bezpiecznym miejscu)? Ważne jest dokładne poznanie osoby, z którą planujemy wymienić się/ udostępnić mieszkanie. Wymienić kilka, maili telefonów i upewnić się czy jest to osoba godna zaufania. Na wielu portalach jest również możliwość oceny użytkowników, dzięki czemu wiemy czy dana osoba jest godna polecenia. Po powrocie dom nie będzie wyglądał tak samo, ludzie inaczej sprzątają, odkładają rzeczy itp, nie odbierajmy tego jako brak poszanowania naszego mienia. Każdy nowy domownik nie zna od początku panujących zasad. Jeśli zależy nam na wykonywaniu jakiś czynności podczas naszej nieobecności poprośmy o to „nowych domowników”.


Home Swap, Szkocja

Ta forma podróżowania z pewnością nie jest dla wszystkich, jednak warto ją rozważyć, spróbować przekroczyć własne lęki i ograniczenia. Dzięki temu możemy znaleźć się w miejscu do którego nigdy nie podejrzewalibyśmy się aby wybrać, zawrzeć nowe znajomości i co najważniejsze dołożyć cegiełkę do idee ekonomii współdzielenia. Co Wy sądzicie o takiej formie podróżowania, bylibyście skłonni wymienić się domami? Ktoś już korzystał?Najpopularniejsze serwisy


facebook.com/groups/235017127795454 grupa na której znajdziemy oferty, ale również poznamy historię innych

oraz wiele innych.home swap, jezioro, dom

Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page