Czy zmywać płyn micelarny?
Mało kto wyobraża sobie dzisiejszy demakijaż bez wykorzystania płynu micelarnego. Chociaż dzisiaj to jeden z podstawowych kosmetyków w naszej łazience to kiedyś nie było dostępnych produktów z mianem „micelarny”. Dlaczego? Bo działy marketingu nie pomyślały wcześniej, żeby wykorzystać micele. Przyjrzyj się z nami, czym tak naprawdę jest płyn micelarny i dlaczego jego zmycie jest takie ważne!
Czym jest płyn micelarny?
Nazwa płyny micelarnego pochodzi od miceli – czyli sferycznej struktury tworzonej przez środki powierzchniowo czynne – w skrócie SPC. Są to substancje o różnym charakterze – w płynach micelarnych wykorzystywane są głównie niejonowe, czyli te powszechnie uznawane za łagodne, a ich głównym zadaniem jest mycie. Do SPC należy również popularny SLES, który większość osób zna ze względu na potencjał drażniący. SLES ma charakter anionowy.
Surfaktanty to podstawowy składnik płynów micelarnych.
Micela czyli co?
Środki powierzchniowo czynne, składają się z cząsteczek o dwojakim charakterze – hydrofilowej „główki” i hydrofobowego „ogonka”. Co „po polsku” oznacza, że główki lubią wodę, a ogonki -oleje. Budowa miceli pomoże nam też zrozumieć mechanizm działania i odpowiedzieć na powracające pytanie – zmywać czy nie zmywać?
Micele to sferyczne struktury tworzone przez środki powierzchniowo czynne.
Micele składają się z pojedynczych cząsteczek, które tworzą sferyczną strukturę, gdzie części o podobnym charakterze, starają się być jak najbliżej siebie – „główki” obok „główek”, „ogonki” przy „ogonkach”.
W dużym uproszczeniu w powiększeniu płyn micelarny wygląda mniej więcej tak:
Mechanizm działania miceli.
Zarówno płyny micelarne czy żele do mycia zawierają surfaktanty i wykorzystują ten sam mechanizm do usuwania zanieczyszczeń o charakterze „olejowym”, jak makijaż, kremy, w tym produkty z SPF.
Na grafice poniżej możemy zauważyć, że lubiące olejowe frakcje ogonki są w stanie niejako oderwać zanieczyszczenia z powierzchni skóry i przenieść je na płatek kosmetyczny.
Tak, właśnie w dużym powiększeniu wygląda nasz codzienny demakijaż płynem micelarnym!
Z czego składa się płyn micelarny – przykłady.
Płyn micelarny musi składać się z wody i musi tworzyć micele, co uzyskamy jedynie poprzez dodatek środków powierzchniowo czynnych.
Weźmy za przykład jeden z popularniejszych płynów micelarnych z różową nakrętką:
AQUA / WATER • HEXYLENE GLYCOL • GLYCERIN • POLOXAMER 184 • DISODIUM COCOAMPHODIACETATE • DISODIUM EDTA • BHT • MYRTRIMONIUM BROMIDE (F.I.L. B231449/1)
Mamy tutaj głownie wodę, glikol, glicerynę o działaniu nawilżającym i wspomniane wcześniej niejonowe środki powierzchniowo czynne:
POLOXAMER 184
DISODIUM COCOAMPHODIACETATE
Jedna z prostszych receptury, jakie możemy spotkać na rynku, ale spełnia swoją rolę – oczyszcza!
Inny przykład produktu również z różowa nakrętką jest już bardziej rozbudowany:
AQUA, PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE, CUCUMIS SATIVUS (CUCUMBER) FRUIT EXTRACT, PROPYLENE GLYCOL, CETRIMONIUM BROMIDE, DISODIUM EDTA. [BI 446
Jako środek powierzchniowo czynny mamy tu PEG-6 CAPRYLIC/CAPRIC GLYCERIDES, który odpowiada za tworzenie miceli. Jednak mamy tu też sporo dodatków cukrowych - FRUCTOOLIGOSACCHARIDES, MANNITOL, XYLITOL, RHAMNOSE o działaniu nawilżającym, a także ekstrakt z ogórka o działaniu kojącym.
Zmywać czy nie zmywać – oto jest pytanie?
Generalnie – to zależy.
Koncepcja zmywania wodą płynu micelarnego wzięła się z faktu, że chemicznie jest to głównie roztwór wody i środków powierzchniowo czynnych, więc po co zostawiać ich resztki na powierzchni skóry. To trochę tak jakbyście umyli naczynia płynem i nie spłukali ich wodą.
Obecnie na rynku jest jednak wiele produktów zawierających bardzo delikatne spc. Są też one często wzbogacone o dodatki aktywne, które jeśli zmyjemy, nie będą tak naprawdę działać bo ich kontakt ze skórą będzie zbyt krótki.
Zależy to więc od samego produktu, ale też typu Twojej cery. Przy skórach atopowych czy wrażliwych rekomendujemy zmywanie płynu micelarnego, aby zmniejszyć ryzyko chociażby niewielkich podrażnień. Możemy też wykorzystać płyn micelarny jako pierwszy etap dwuetapowego oczyszczania, o którym więcej przeczytasz tutaj.
Jeśli korzystasz z delikatnego płynu micelarnego, a Twoja cera nie jest skłonna do podrażnień, to zmycie nie jest aż tak konieczne. Jednak jeśli zastosujesz później tonik to zawsze to będzie wartość dodana w Twojej codziennej pielęgnacji. Pamiętaj też, że skóra może stać się bardziej reaktywna w każdym momencie naszego życia, więc nie warto ryzykować podrażnienia i najlepiej zastosować delikatne, ale dwuetapowe oczyszczanie dostosowane do Twoich potrzeb.
Comments