top of page

Certyfikaty produktów kosmetycznych cz II - naturalne, organiczne

Kosmetyki naturalne i organiczne od kilku lat wiodą prym w trendach kosmetycznych. Szacuje się, że ten segment będzie rósł szybciej niż cały rynek kosmetyczny i w latach 2021-2026 wzrost ma być na poziomie 10% rocznie.


Certyfikaty produktów kosmetycznych

Nie ma jasno określonej regulacji prawnej co można nazywać kosmetykiem naturalnym czy organicznym. Istnieje szereg organizacji, które określają wymogi do spełnienia. Jednak brak jasnego rozporządzenia dla tego segmentu sprawia, że niektórzy wykorzystują trend naturalności dla celów marketingowych, mimo, że skład nie wskazuje, iż kosmetyk powinien być tak pozycjonowany. Produkty te jak każde kosmetyki podlegają rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30 listopada 2009 r dotyczącym produktów kosmetycznych oraz ekologiczne składniki regulowane są przez Rozporządzenie rady (WE) nr 834/2007 z dnia 28 czerwca 2007 r. w sprawie produkcji ekologicznej i znakowania produktów ekologicznych. Z tego co wiemy przemysł mocno pracuje nad opracowaniem prawnej regulacji dla tej grupy produktowej.


Jakiś czas temu pisałyśmy o certyfikatach vegan, dzisiaj czas na certyfikaty dla kosmetyków naturalnych i organicznych. Zwróćcie na uwagę, że logo organizacji certyfikującej na opakowaniu nie powinno być głównym motorem napędowym do wybory danego produktu. Certyfikacja jest procesem czasochłonnym i kosztownym, stąd wiele marek nie może sobie na niego pozwolić, a mogą pochwalić się bardzo dobrze dobranym i opracowanym składem. Pamiętajcie również, że kosmetyki naturalne ze względu na swój skład (bogactwo ekstraktów, olejków eterycznych itp) mogą powodować reakcje alergiczne, produkt wtedy nie jest dla nas, ale nie jest to równoznaczne z tym, że jest kiepski ;) Kierujmy się znajomością i dobrem naszej cery, a nie trendami :)


Najbardziej popularne jednostki certyfikujące kosmetyki naturalne i organiczne:Certyfikat Natrue

NATRUE - międzynarodowe stowarzyszenie non - profit zaangażowane w promowanie i ochronę kosmetyków naturalnych i organicznych na całym świecie. Organizacja skupia się na składnikach kosmetyków i wyróżnia surowce:

 • Naturalne: niezmodyfikowane substancje pozyskiwane z natury (roślin czy mikroorganizmów)

 • Pochodne naturalne: substancje naturalnie występujące, które są zmodyfikowane za pomocą dozwolonych procesów chemicznych. Pochodne naturalne substancje muszą pochodzić wyłącznie ze 100% naturalnych składników (bez syntetyków)

 • Identyczne z naturalnymi: substancje, które są odtwarzane w laboratorium, ale które można znaleźć w naturze. NATRUE dopuszcza tylko selektywną listę pigmentów, minerałów i konserwantów

Organizacja wprowadziła do swojego procesu certyfikacji trzy poziomy, które odpowiadają stopniowi naturalności danego kosmetyku.

Produkty są klasyfikowane jako:

 1. naturalne – to podstawowy poziom certyfikacji, obowiązkowy dla pozostałych dwóch poziomów. Określa, które składniki są dozwolone i jak można je przetworzyć. Składniki nie muszą pochodzić z upraw organicznych.

 2. naturalne z częściową zawartością organiczną – zawierają co najmniej 70% składników naturalnych. Kosmetyk w tej grupie musi zawierać min. 20% substancji naturalnych, nie modyfikowanych chemicznie oraz max 15% substancji niemal naturalnych.

 3. organiczne: co najmniej 95% składników naturalnych. Kosmetyk w tej grupie musi zawierać min. 20% substancji naturalnych, nie modyfikowanych chemicznie oraz max 15% substancji niemal naturalnych.

Certyfikat oczywiście jest płatny i certyfikacji może być poddany:

 • produkt końcowy

 • surowiec

 • sama formulacja (dotyczy to głównie przypadków, gdzie firmy zajmują się opracowywaniem formualcji i ich sprzedażą)


Ecocert Cosmos Natural logo

ECOCERT- najbardziej popularny i najbardziej znany certyfikat na kosmetykach naturalnych. Formuły stworzone od 2017 roku mają logo Ecocert oraz COSMOS. COSMOS powstał z potrzeby ujednolicenia systemów certyfikujących, takie organizacje jak: BDIH, Cosmebio, Soil Association, Ecocert i ICEA opracowały wspólne standardy , dzięki czemu powstał COSMOS. Od tego momentu na opakowaniach można zobaczyć loga powyższych organizacji oraz COSMOS.


Ecocert dzieli kosmetyki na dwie grupy:

Ecocert Organic Cosmetic

Ecocert Cosmos Natural- min. 95% surowców musi być naturalne lub pochodzenia naturalnego. Minerały oraz składniki mineralne muszą być pochodzenia naturalnego i mogą być zmodyfikowane z pomocą prostych reakcji chemicznych. Chemicznie przetworzone składniki rolnicze muszą być produkowane zgodnie z „zieloną chemią” czyli procesy chemiczne nie mogą zanieczyszczać środowiska, muszą ulegać biodegradacji.

 • Ecocert Cosmos Organic- obowiązują te same wytyczne co dla Cosmos Natural oraz dodatkowo min. 95% surowców musi być pochodzenia naturalnego, min.10% surowców w produktach zmywalnych (czyli np. żel pod prysznic), a 20% wszystkich składników musi być organiczna. Etanol również musi być organiczny.

Na stronie ECOCERT znajdziemy wytyczne dla produktów, jakie muszą spełniać aby być poddane certyfikacji. Konserwanty budzą obecnie sporo emocji co u niektórych, poniżej lista dopuszczonych przez Ecocert Cosmos:

 • kwas benzoesowy (INCI: benzoic acid) i jego sole (np. INCI: sodium benzoate)

 • kwas salicylowy (INCI: salicylic acid) i jego sole (np. INCI: sodium salicylate)

 • alkohol benzylowy (który jest również popularnym surowcem w kompozycjach zapachowych, dostarcza kwiatowych nut) (INCI: benzyl alcohol)

 • kwas sorbinowy (INCI: sorbic acid) i jego sole (np. INCI: pottasium sorbate)

 • kwas dehydrooctowy (INCI: Dehydratic Acid i jego sole (np. INCI: sodium dehydroacetate)

Organizacja oczywiście nie dopuszcza m.in:

 • silikonów

 • parafiny

 • PEG-ów

 • opakowań zawierających polichlorek winylu czy innych chlorowanych tworzyw sztucznych, styren, polistyren

 • surowców GMO

 • nanoskładników

Certyfikacja jest płatna.

Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
bottom of page