top of page

Aromaterapia - na co zwracać uwagę przy wyborze olejków?

Nie będzie to post o tym czy aromaterapia ma sens i rzeczywiście przynosi wymierne korzyści lub jakie olejki dobierać w zależności od naszych potrzeb. Ponieważ w tym zakresie nie jesteśmy ekspertkami. Wiemy natomiast, że na rynku produktów do aromaterapii jest wiele olejków, które często nawet nie stały obok eterycznych. Jak odnaleźć się w gąszczu tych produktów i wybrać rzeczywiście olejek eteryczny, a nie zapachowy?! Czy wysoka cena olejku zagwarantuje nam jakość?! Właśnie o tym będzie ten post, bo na tym się znamy.Olejek eteryczny a olejek zapachowy


olejek zapachowy a olejek eteryczny

Zacznijmy od początku jaka jest zasadnicza różnica pomiędzy olejkiem zapachowym, a olejkiem eterycznym. Olejek zapachowy to kompozycja zapachowa (o których więcej przeczytasz tutaj) gdzie mamy mieszankę surowców zapachowych (mogą być naturalne, syntetyczne, mogą się również znaleźć olejki eteryczne) oraz rozpuszczalnik. Olejek eteryczny pozyskiwany jest z różnych części roślin lub drzew, świeża lub ususzona roślina poddawana jest jednej z poniższych obróbek:

  • destylacja parą wodną

  • ekstrakcji organicznymi rozpuszczalnikami

  • wytłaczanie (głównie do pozyskiwania olejków z cytrusów)

Otrzymujemy mieszaninę organicznych związków chemicznych. Zarówno olejek eteryczny jak i zapachowy to oleiste, lotne ciecze, nierozpuszczalne w wodzie.


Jak rozpoznać w sklepie olejek eteryczny?

Stojąc przed półką pełną olejków, nie wiesz co wybrać? Jest kilka wyznaczników, które podpowiedzą Ci, co tak naprawdę znajduje się w środku buteleczki. Olejek eteryczny w składzie powinien mieć nazwę łacińską rośliny np. olejek z pomarańczy INCI: Citrus Aurantium Dulcis Oil. Jeśli mamy mieszankę kilku olejków eterycznych to powinny być wymienione wszystkie w kolejności od największej do najmniejszej. Natomiast olejek zapachowy jako skład powinien mieć wyszczególnione: Parfum lub Fragrance. Jeśli macie dwa olejki obok siebie i jeden jest nazwany olejek zapachowy to wiadomo, że w składzie nie ma olejku eterycznego. Tylko produkt z nazwą olejek eteryczny ma w składzie olejek pozyskany z odpowiedniej rośliny. W przypadku mieszanek na sen, na uspokojenie, sprawdzaj skład i szukaj w nim łacińskich nazw roślin, jeśli tam są, tzn. że masz do czynienia z olejkiem eterycznym. Jeśli nie znajdziesz żadnej wzmianki, to wiadomo, że trzymasz w ręku olejek zapachowy.


Wysoka cena to gwarancja jakości olejku eterycznego?

Zdecydowanie nie! Cena zakupu w hurcie jest mocno dyktowana przez ilości jakie kupuje producent/marka oraz jaki był zbiór danego roku. Wiadomo im więcej tym cena jest atrakcyjniejsza. Rozpoznawalne marki w teorii powinny mieć lepsze ceny, gdyż więcej kupują danego olejku eterycznego. Jednak do tego dochodzi jeszcze marketing i jak marka chce się pozycjonować. W sprzedaży jest takie powiedzenie, nie ważne ile coś jest warte, najważniejsz, ile chce za to zapłacić konsument.


olejek zapachowy a olejek eteryczny

Zdecydowanie powinna nam się zapalić czerwona lampka przy markach, które wszystkie swoje olejki eteryczne mają w jednej cenie. A to dlatego, że ceny poszczególnych olejków się różnią i nie ma możliwości oferować w tej samej cenie rożnych olejków. Na przykład jeśli mamy olejek różany (jeden z najdroższych) i olejek cytrynowy (jeden z tańszych) w tej samej cenie to możemy być pewni, że olejku różanego mamy jak na lekarstwo w szklanej buteleczce.

Niższej ceny możemy spodziewać się przy olejkach cytrusowych jak: pomarańcza, mandarynka, grejpfrut, bergamotka, olejek miętowy, drzewo herbaciane. Wyższej przy olejku różanym, cynamonowym, drzewa sandałowego


Olejek eteryczny w składzie powinien mieć nazwę łacińską rośliny.

Każdy olejek lawendowy jest tą samą lawendą?

Spotykamy głosy, że olejek z tej samej rośliny pachnie inaczej z firmy X i Y, ba nawet czasami w ramach jednej firmy, ale innych partii produkcyjnych i konsumenci mówią, że to nie jest to samo i jakość już spadła. Czy jest to możliwe? Nie. Zatem o co chodzi?

Olejki eteryczne pozyskiwane są z natury, co możne oznaczać, że mogą się różnić jakością pomiędzy sezonami zbiorów. Zmienność ta może wynikać np. z warunków atmosferycznych, w jakich dojrzewała roślina. Decydujące znaczenie mają tu takie czynniki, jak nasłonecznienie, wilgotność oraz ilość składników mineralnych w glebie. Cały cykl “od rośliny do olejku” obejmuje szereg skomplikowanych etapów (zbiór i transport surowca, sortowanie, suszenie, ponowne zwilżenie, rozdrobnienie, by następnie poddać go dalszym procesom, których produktem będzie kompozycja zapachowa). Na każdym z tych etapów może dojść do zdarzenia niepożądanego, jakim jest np. uwolnienie związków lotnych, co znacząco wpływa na jakość otrzymywanego olejku. Dodatkowo olejki z tych samych roślin, ale uprawianie w innym regionie świata mogą różnić się między sobą. Dobrym przykładem jest olejek lawendowy, którego roślina jest uprawiana w Bułgarii lub Prowansji, zapachowo oba olejki różnią się od siebie. Zwracaj również uwagę z jakiej rośliny pochodzi dany olejek, przykładowo olejek miętowy może być z: Mentah Arvensis Leaf Oil, Mentha Piperita Leaf Oil, Mentha Viridis Leaf Oil i każdy będzie pachniał miętą, ale inaczej.olejek zapachowy a olejek eterycznyComments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

  • Facebook
  • Instagram
  • Pinterest
bottom of page