top of page

Broda i jej codzienna pielęgnacja

Ostatnimi czasy możemy zauważyć znaczny wzrost zainteresowania męskim zarostem. Coraz większa ilość mężczyzn decyduje się na zapuszczenie brody jednocześnie rezygnując z codziennej rutyny jaką jest golenie. Wielu twierdzi, że posiadanie brody to przejaw lenistwa i oszczędność czasu podczas porannych zabiegów higienicznych. Nie jest to jednak prawda, gdyż odpowiednie zadbanie o brodę, bardzo często jest dużo bardziej pracochłonne niż samo golenie.


Pielęgnacja brody braber shop

Pielęgnacja zarostu


Kluczowe podczas pielęgnacji zarostu są oczywiście regularne wizyty w tzw. Barber Shopach. Coraz częściej nie ograniczają się one jedynie do przystrzyżenia brody a również do ogólnej pielęgnacji skóry twarzy. Oczywiście wiele zabiegów czy też rytuałów pielęgnacyjnych zależy od samego rodzaj brody. Wyróżniamy między innymi:

 • The Chinstrap

 • King beard

 • Balbo

 • The Zappa

 • The Verdi

 • Full Beard

 • Bandholz

Wróćmy jednak do samej domowej pielęgnacji i kosmetyków, które możemy stosować. Oczywiście dobór odpowiednich produktów, w dużej mierze zależy od rodzaju zarostu. Podczas codziennej pielęgnacji kluczowe są:

Kosmetyki do pielęgnacji brody
 • olejki do brody

 • szampony

 • balsamy wodne/masłowe

 • woski

 • tonik


Olejki do brody jest to podstawowy kosmetyk, który powinien posiadać każdy z „brodaczy”. W głównej mierze służą one do odpowiedniego nawilżenia skóry pod zarostem jak i nabłyszczeniu włosów. Skóra pod zarostem jest często przesuszona, w związku z czym musimy zapewnić jej odpowiednie nawilżenie aby zniwelować uczucie swędzenia. Dodatkowo olejki wspomagają rozczesywanie jak i chronią włos przed ich nadmierną łamliwością.


Balsamy do brody zawierają w swoim skaldzie zarówno różnego rodzaju masła (kakaowe, shea) jak i wosk pszczeli. Jest on polecany dla mężczyzn z bujniejszą brodą, ponieważ działają one nawilżająco i wygładzająco na zarost, a w mniejszym stopniu na skórę pod nim. W głównej mierze służą one do stylizacji brody.


Woski do wąsów i brody składają się w 50-80 % z czystego wosku pszczelego. Aplikacja ich na twarz jest znacznie utrudniona z powodu konieczności wstępnego ogrzania w dłoniach. Woski do brody nie posiadają właściwości odżywczych a służą wyłącznie do utrzymania brody i wąsów w ryzach i nadania zarostowi odpowiedniego kształtu i formy.

Akcesoria do pielęgnacji brody


Szampony

Można byłby pomyśleć czemu nie stosować tradycyjnych szamponów do skóry głowy również do pielęgnacji zarostu. Odpowiedź na to pytanie jest nie tak oczywista. Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, jednak włosy na twarzy są znaczeni twardsze. Dodatkowo specjalistyczne szampony do brody są w większości naturalne i zawierają w swoim składzie znaczny dodatek olei czy maseł, które mają za zadanie pomóc w późniejszym układaniu i modelowaniu zarostu jak i odżywić przesuszoną skórę pod włosami.


Pielęgnacja brody

Tonik do brody

Jest najmniej popularnym produktem na polskim rynku. Jego głównym zadaniem jest zmiękczenie zarostu, co w znacznym stopniu pomaga w rozczesywaniu i układaniu włosów na twarzy.


Oczywiście na rynku pojawiają się również inne rodzaje kosmetyków do brody jak odżywki, wodne pomady. Jednak nie są one już tak popularne jak wspomniane wcześniej kosmetyki.


Na koniec warto zaznaczyć, że w większości oferowane produkty do brody zawierają głównie naturalne składniki, które wpisują się w obecne trendy.Comments


IMG_20190815_180154.jpg
IMG_0826.JPG

Cieszymy się, że do nas zajrzałeś!

Kosmos W Słoiczku powstał, aby odkryć przed Wami kosmetyczne tajemnice i przybliżyć tajniki branży chemicznej.

Z bólem serca patrzymy na propagowanie nierzetelnych informacji o surowcach czy gotowych produktach.

Naszą ideą jest kompetentne propagowanie wiedzy w przystępny sposób. 

 

Zachęcamy do odkrycia naszego „kosmicznego” świata ! :)

Bądź z nami na bieżąco

Dziękujemy

 • Facebook
 • Instagram
 • Pinterest
bottom of page